Vláda schválila zastropování cen energií: kdy to pocítí lidé

V pondělí během jednání vlády bylo rozhodnuto o zastropování cen energií v České republice. Pro domácnosti to bude znamenat maximální cenu elektřiny 6 Kč za kilowatthodinu a cena plynu nebude překračovat 3 koruny za kilowatthodinu. Informuje o tom web tn.nova.cz.

Důvodem zastropování cen energií je rychlá inflace v energetice a nezvládnutelné částky pro domácnosti, které musely je za elektřinu a plyn platit.

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

„Cena silové elektřiny rostla o 100 procent každý rok a v roce 2023 hrozila cena 12 korun za kilowatthodinu,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan a dodal, že by domácnosti tuto cenu nezvládly zaplatit.

Vít Rakušan/Zdroj: YouTube

Podle šéfa resortu je to velká pomoc lidem, protože domácnost, která elektřinou i topí ročně ušetří přes 100 tisíc korun.

U plynu cena je dvojnásobně nižší a tyto změny lidé pocítí už v listopadu. Premiér Petr Fiala podotkl, že se zastropování cen týká domácnosti a maloodběratelů včetně živnostníků.

Dodávky zemního plynu/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Kromě toho stejná cena na plyn a elektřinu bude platit i pro veřejnou sféru (nemocnice, školy nebo samosprávy). Dodavatele jim určí stát.

Petr Fiala/Zdroj: YouTube

Zatím ale není vyřešená otázka průmyslového sektoru a kabinet slíbil, že se tím bude zabývat ve středu.

Ke zastropování cen na energie vládu vyzýval i prezident Miloš Zeman. Nyní návrh musí schválit Sněmovna a následně Senát.

Psali jsme:Michal David blahopřál své manželce k 38. výročí seznámení: „Je to úžasná rodina a jsem jejich velký fanoušek“

PSALI JSME: PREMIÉR FIALA VYRAZIL MEZI LIDI A SETKAL SE SE SVÝMI ODPŮRCI: JAK TO DOPADLO

PŘIPOMÍNÁME: „JE JAKO JÁ ZA MLADA“: JAK VYPADÁ SNACHA LUCIE BENEŠOVÉ. JSOU SI NESKUTEČNĚ PODOBNÉ

Share