Zdeněk Pohlreich promluvil o současném ekonomickém stavu v ČR: Co řekl

Průměrnou mzdou v České respublice za první čtvrtleti činí 41.265 Kč, což je zvýšením o 8,6 % v meziročním srovnání. Kvůli inflaci skutečné výdělky zaměstnaných lidí o 6,7 % klesly. Ty informace podle zveřejnění údajů od Českého statistického úřadu (ČSÚ). Kupní síla průměrné mzdy klesla na úroveň roku 2017. Očekává se, že bude pokles reálných mezd zpomalí během příštích měsíců.

Zdeněk Pohlreich/Zdroj: instagram.com

Podle názoru šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha ta situace v podstatě špatně stále není. Záchody se splachuje pitnou vodou, tak všechno je v pořádku. Zdůraznil s humorem.

Zdeněk Pohlreich/Zdroj: instagram.com

Podle Zdeňka Pohlreicha ve svém podnikání necítí žádnou krizi. Lidí navštíví podnik stejně. Nezaměstnanost je zhruba nula a ekonomický průšvih zatím není.

Zdeněk Pohlreich/Zdroj: instagram.com

Tak 2/3 zaměstnaných lidí na průměrnou mzdu nedosahují. Medián stoupnul v úvodním čtvrtletí proti stejnému období minulého roku o 8,9 % na 34.741 Kč. 80 % zaměstnaných lidí vydělává mezi 18.601 a 65.512 Kč.

Zdeněk Pohlreich/Zdroj: instagram.com

Podle ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera reálné mzdy po poklesu loni o 8,5 % klesnou i tento rok mírně o 2 %. Růst mezd se přiblíží růstu cen koncem tohoto roku. V příštím roce jej předhoní.

Podle ČSÚ objem odměn za práci na dohodu v meziročním srovnání 1. čtvrtletí zvýšil o 8,1 %.

Podle statistiků náklady práce v ČR jsou 12. nejnižší v EU a činí zhruba 400 Kč na hodinu. Stejně jako v Portugalsku a Estonsku. Nejnižší jsou v Bulharsku (200 Kč), nejvyšší v Lucembursku (1250 Kč).

Share