„Tomu kroku se nevyhneme“: Jurečka řekl, že budoucí vláda bude muset zvýšit věkovou hranici pro odchod do důchodu

Šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka si myslí, že budoucí vláda bude muset zvýšit věkovou hranici pro odchod do důchodu. Podle ministra bude tento krok nevyhnutelný. Píše o tom server Novinky.cz.

Politici už léta mluví o tom, že je třeba provést důchodovou reformu. Politické strany se na tom ale v posledních desetiletích nedokázaly dohodnout.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Marian Jurečka v rozhovoru pro server Seznam Zprávy řekl, že vláda předloží důchodovou reformu do konce roku 2023. Promluvil také o tom, že v budoucnu bude posunut věk odchodu do důchodu. „V budoucnu se tomu kroku nevyhneme,“ řekl Jurečka.

Nyní mohou lidé přestat pracovat ve věku 65 let, toto zastropování platí do roku 2024. Zvýšit věkovou hranici za dva roky podle něj není nutné, ale zhruba po osmi letech se tomuto kroku nebude možné vyhnout.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu práce vysvětlil, že důchodový deficit začne narůstat zhruba za 10 let. Z tohoto důvodu bude muset budoucí vláda posunout věkovou hranici.

Ministři budou muset v budoucnu změnit parametry důchodového systému tak, aby ho stát mohl financovat. Jednou z možností je výrazné snížení penzí. Další možností je zajištění nových příjmů.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Na začátku příštího roku se důchody zvýší, podle odhadů resortu bude průměrný důchod činit zhruba 19,5 tisíce Kč.

PSALI JSME: PROMINENTŮM KOMUNISTICKÉHO REŽIMU SE MOHOU SNÍŽIT DŮCHODY: CO NAVRHUJE MINISTR JUREČKA

PŘIPOMÍNÁME: MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ STANOVILO MINIMÁLNÍ TEPLOTY NA PRACOVIŠTÍCH: KDE SE NEJVÍCE TEPLOTY SNÍŽÍ

Share