Bára Basiková: „Bohužel jsme se ale v dnešní morálce a humánnosti neposunuli moc dopředu. Žijeme znovu v době podrazů, podvodů a intrik“, zpěvačka zahrála a zazpívala v klipu Honzy Křížka o komunistickém režimu

Zpěvák Jan Křížek měl ve své tvorbě už několik posledních let pauzu. Ale on se vrátil a znovu vytváří svou hudbu. Ve spolupráci s Bárou Basikovou už nahráli píseň Křídla tažných ptáků a také je již připravený klip k této písni. Tato píseň je věnována obětem komunistického režimu.

Honza Křížek vysvětlil, že v roce 2018 hrál a zpíval v Praze na vzpomínkovém Koncertě 68. Bylo tam 50 tisíc lidí, kteří poslouchali píseň Bratříčku od Karla Kryla.

Autor: Jan Nožička

V tu chvíli měl Honza velmi silné zážitky a pocity. Cítil, že by měl napsat píseň, o pocitech člověka, který se během tohoto režimu narodil a žil.

Psaní této písně mu trvalo jen pár dní. Tak vznikla píseň Křídla tažných ptáků.

Autor: Zdeněk Hejduk

Pak se zpěvák rozhodl, že by bylo dobré pozvat k této písni ještě někoho, kdo by to mohl cítit ještě silnější než on sám, a tím zlepšit emocionalitu písně a klipu.

Autor: Petr Kobliha

„Zavolal jsem Báře a ta okamžitě souhlasila“ řekl Honza Křížek.

Tato píseň je o komunistickém režimu, který trval zhruba čtyřicet let na území Československa. Byl to úplně jiný život.

Autor: Jan Nožička

Pro některé lidi komunistický režim přinesl utrpení, zákaz tvorby, emigraci atd.

Bára Basiková uvedla, že tato píseň je o starých ranách a křivdách proti nevinným lidem a osobně je to pro ni takové téma o kterém je třeba mluvit, protože je nepřípustné.

Zdroj: Lenka Hatašová, iDNES.cz

„Bohužel jsme se ale v dnešní morálce a humánnosti neposunuli moc dopředu. Žijeme znovu v době lží, podrazů, podvodů, krádeží, intrik a likvidací“ dodala Bára Basiková.

Autor: Jan Nožička

Zpěvačce se líbila píseň, kterou uslyšela, a tak se rozhodla spolupracovat. Podle ní se chtějí touto písní dotknout všeho negativního a zlého, co je kolem každého z nás i v nás samých.

Režisérem klipu byl Michal Skořepa. Podle něj je nutné občas zavzpomínat na éru komunismu.

Autor: Martin Přibyl

V klipu jsou různé symboly té doby. Režisér je rád, že se mu podařilo spolupracovat s tak dobrými lidmi a že pracovali na tak důležitém tématu.

Share