Jurečka oznámil změny pro předčasné přiznávání důchodů: co řekl ministr

Ministr Marian Jurečka připravuje novou legislativu, která by upravila předčasné přiznávání důchodů a nedělala je tak atraktivní kvůli mimořádným valorizacím. Rovněž se má rozšířit seznam náročných profesí, které budou mít nárok na dřívější odchod do penze. Informuje o tom web ceskeduchody.cz.

Úprava předčasných odchodů do důchodu bude součásti připravované důchodové reformy. Loni o ně požádalo přes 80 tisíc lidí, i když běžně tento počet je dvakrát nižší.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Příčinou jsou valorizace, které v roce 2022 proběhly a mnohým lidem bylo výhodnější odejít do předčasného důchodu, protože by byl pro ně vyšší, než řádný přiznaný důchod v roce 2023.

„Souhlasím s tím, že to není fér a je potřeba se na to podívat a upravit to,“ podotkl Jurečka s tím, že úprava bude schválena v rámci důchodové reformy, která by měla začít platit částečně již v roce 2024.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Konečná podobá reformy zatím ale není k dispozici a původně bude projednána koaličními stranami a také s opozicí.

Jurečka mimo jiné podotkl, že vláda v této situaci nezaspala, protože nešlo měnit systém v době, kdy bylo jasno, že přijde ihned několik valorizací důchodů.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Letos by ale prý mělo být mimořádných důchodů méně a předpokládá se, že se situace z roku 2022 opakovat nebude.

Rovněž důchodová reforma by měla obsahovat rozšířený seznam náročných profesí, které budou mít nárok na předčasný odchod do důchodů bez sankcí.

PSALI JSME: „KRÁSNÁ RODINKA“: LEOŠ MAREŠ A JEHO ŽENY VYRAZILI K MOŘI. MONIKA SE POCHLUBILA NÁDHERNÝMI SNÍMKY, LIDÉ JSOU NADŠENÍ

PŘIPOMÍNÁME: IVANNA GOTTOVÁ OSLAVILA UŽ ČTVRTÉ NAROZENINY BEZ KARLA: KDO JÍ POPŘÁL VEŘEJNĚ

Share