Češi stále více nakupují potraviny v zahraničí: Ministerstvo zemědělství navrhuje změnu

Vláda může snížit DPH u některých potravin kvůli vysokému růstu cen, který je jeden z nejvyšších v EU. Češi proto stále častěji jezdí nakupovat do zahraničí, protože tam mohou výrazně ušetřit. Ministerstvo zemědělství se také chystá kontrolovat marže na potraviny. Informuje o tom web tn.nova.cz.

Cena brambor v Polsku je kolem 6,10 Kč za kilogram. V Česku se dobrou cenu považuje dvojnásobek. Mleté maso dokonce třikrát levnější a za polovinu kilogramu zaplatíte necelých třicet korun.

Supermarket/Ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

Kvůli nižším cenám, Češi jezdí nakupovat do zahraničí, což způsobuje ztráty pro český rozpočet na vybraných daních.

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek proto uvedl, že by se DPH měla snížit u potravin, které jsou výrazně levnější v Polsku. Piráti proto chtějí především snížit dan u zdravých potravin.

Supermarket/Ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

Na ministerstvu zemědělství uvedli, že se nyní diskutuje o tom, u jakých potravin DPH bude snížená a také o nových sazbách daní.

Musí o tom ale jednat i vládní koalice, která zřejmě s tím nespěchá a debata by měla probíhat až na začátku příštího roku.

Potraviny / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Naši podporu má například snížení DPH u ovoce a zeleniny,“ řekl lidovecký místopředseda sněmovního zemědělského výboru Karel Smetana.

Opozice přitom už dlouhodobě žádá, aby se DPH u potravin snížila. Z 15 procent ji podle Aleny Schillerové lze zredukovat na 5 procent nebo dokonce krátkodobě i na nulu.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Podporuje exministryni financí i hnutí ANO, které žádá snížení daní jako v Polsku.

Zástupci vládních stran ale považují za populismus zastropování cen u potravin, protože by pak ze státního rozpočtu vládu musela dotovat zemědělce. Snížení daní je také s otazníkem, protože prodejci si pak mohou navýšit marže a cena zůstane stejná. Cestou je prý jen kontrola marží.

PSALI JSME: RATINGOVÁ AGENTURA UVEDLA, JESTLI ČESKO ZVLÁDNE ENERGETICKOU KRIZI. CO TO ZNAMENÁ PRO KABINET PETRA FIALY

PŘIPOMÍÁME: ANDREJ BABIŠ VAŘIL SMAŽENICI A POCHLUBIL SE VIDEEM. JAK TO ZHODNOTIL RADEK KAŠPÁREK

Share