Jurečka promluvil o zvýšení důchodového věku: v jakém roce se může zvýšit

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka zahájil debatu, která se týká úpravy důchodového věku. Ten by se mohl v budoucnu změnit a rozhodovat o tom zřejmě bude příští vláda. Současný kabinet ho bude posuzovat v roce 2024 a nyní šéf resortu uvedl pro i proti zvýšení. Informuje o tom web ceskeduchody.cz.

Aktuálně hranice důchodového věku je 65 let, i když lidé do penze chodí o něco dřív. Postupně se ale věk odchodu do důchodu zvyšuje a v budoucnu má dosáhnout 65 let pro muže a pro ženy. Vyrovnat by se to mělo v roce 2037, pokud nepřijdou nějaké změny.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Důchodový věk se ale má pravidelně posuzovat a v případě potřeby upravovat. Penzisté by totiž měli v důchodu strávit minimálně čtvrtinu očekávané délky života.

Současná vláda o změně věku odchodu do penze má posuzovat za dva roky. Předseda KDU-ČSL uvedl, že se zatím jedná o tom, jestli se tato hranice zvýší nebo ne.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

„Já určitě přinesu argumenty jak pro, tak proti,“ řekl Jurečka s tím, že posunutí věkové hranice mohou udělat v roce 2024, ale nemusí. V roce 2030 to ale prý bude nezbytné.

Důvodem je demografická krize a budoucí růst důchodového deficitu. Příští vláda se proto podle Jurečky nevyhne zvýšení důchodového věku. Stát se to může v roce 2029.

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Vláda Petra Fialy nyní prosazuje snížení důchodového věku pro lidi pracující v náročných profesích. Pro začátek se to má týkat záchranářů, kteří mají za sebou minimálně 4 400 smě (asi 20 let práce). Další profese se mohou dočkat úlevy až v rámci důchodové reformy.

PSALI JSME: „JE TO SLABÝ VŮDCE“: JAN LIPAVSKÝ PROMLUVIL O VLADIMIRU PUTINOVI A O VZTAZÍCH S RUSKEM

PŘIPOMÍNÁME: ANOMÁLNÍ TEPLOTY V ČESKU: JAKÉ POČASÍ NÁS ČEKÁ V PŘÍŠTÍCH DNECH

Share