Ministerstvo stanovilo maximální teploty v bytech v zimě: jak na to reagují teplárny a co hrozí za porušení vyhlášky

Pokud v Česku bude nedostatek plynu v zimě, ministerstvo průmyslu a obchodu ve své vyhlášce bude snižovat teploty uvnitř státních budov a také v bytových domech s centrálním vytápěním. Kvůli možným výpadkům dodávek plynu, teplota v obývacím pokoji má činit 18 stupňů Celsia. Teplárny a svaz bytových družstev však uvádějí, že podobná regulace není možná. Informuje o tom web tn.nova.cz.

Resort plánuje regulovat teplotu i v domácnostech, pokud v Česku bude nutno vyhlásit nouzový stav v souvislostí s nedostatkem zemního plynu.

Radiátor / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ve vyhlášce stojí, že například v kuchyní a obývacím pokojí má být 18 stupňů, a na chodbě pouze 15. Těchto teplot ale bude složité dosáhnout v domech centrálním vytápěním.

„Teplárna jako taková není schopná teplotu v bytě nějak ovlivnit,“ uvedl šéf Teplárenského sdružení Martin Hájek s tím, že teplárna nemůže zasahovat do toho, jak si lidé doma topí. Teplárna drží takovou teplotu, aby si všichni mohli topit maximálně.

Panelový dům / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Lidé si doma ale mohou teplotu regulovat ventily na radiátorech. Kontroly ale budou stále probíhat. Ty by měly za úkol kontrolovat dodržování stanoveného teplotního komfortu.

Dle vyhlášky by pak mohly hrozit pokuty za nedodržení stanovených teplot. Nedostávali by je majitelé jednotlivých bytů, ale vlastnici budov. Výše pokuty může dosáhnout až 200 000 Kč.

Dodávka zemního plynu/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Právníci ale říkají, že takové kontroly není možné provést, protože majitel bytu je nemusí pustit dovnitř. Ani policie prý v tomto případě nebude mít důvod do bytu vstoupit.

Inspekce by měla tak dostat na to svolení od soudu, ale advokáti si nedokážou představit, že nějaký soudce to udělá.

PSALI JSME: ZNÁMÉ OSOBNOSTI VYZVALY BABIŠE K ODCHODU: CO JIM VADÍ NA PROJEVECH EXPREMIÉRA

PŘIPOMÍNÁME: 3 ROKY LEŽÍ JOSEF LAUFER V NEMOCNICI: DNES JE MU 83 LET. JEHO KAMARÁD PROZRADIL, JAK NA TOM JE

Share