Novela zákoníku práce v ČR: nový výpočet dovolené a podle nových pravidel budou mít pracovníci možnost sami požádat o převedení dovolené

Chystá se novela zákoníku práce. Příští rok podle nových pravidel budou mít pracovníci možnost sami požádat o převedení dovolené. Zaměstnavatel se bude muset se svým zaměstnancem dohodnout na termínu. Ale jde jen o nadstandardní část dovolené.

Pravidla pro převedení dovolené jsou součástí nového zákoníku práce. To znamená, že nyní mají zaměstnanci možnost požádat zaměstnavatele, aby jim přesunuli část dovolené na příští rok.

Zdroj: Blesk.cz

K tomu bude muset zaměstnanec sepsat žádost a dohodnout se na termínech s nadřízeným. Ale teď to nemusí být nutně písemně.

Je to jen o nadstandardní dovolenou. To znamená, že je to dovolená, která přesahuje minimum, které je uvedeno v zákoníku práce.

Jde o 4 týdny v roce. To je přesně toto nastavené minimum. U učitelů, pedagogů a dalších pracovníků ve školství je to 6 týdnů.

Zdroj: Shutterstock

Pokud se zaměstnanec a zaměstnavatel dohodnou na převedení části dovolené na příští rok, zaměstnavatel nemá právo zaměstnance nutit, aby si tuto část vybral do konce tohoto roku.

Za současných podmínek musí zaměstnanci využít svou část dovolené do konce letošního roku, pokud zaměstnavatel zaměstnance naléhavě nepotřebuje.

Ve skutečnosti, zaměstnanec a zaměstnavatel tak často dohodnout mezi sebou o převodu dovolené. Bylo to všechno ústně a pokud měli mezi sebou dobrý vztah.

Zdroj: Shutterstock

Je ale třeba si uvědomit, že až novela zákoníku práce vstoupí v platnost, mírně se zvýší počet byrokratických prací.

V tom je však značný přínos, protože zaměstnanec si může na nějaký rok „naspořit“ velkou dovolenou. Teď to bude legální.

Zdroj: Reuters

„Často je v zájmu samotného zaměstnance převést část jeho nevyčerpané dovolené do následujícího kalendářního roku“ psáno v důvodové zpravě předkladatelů novely.

Zaměstnanec tak například může využít svou nevyužitou loňskou dovolenou v první polovině roku, kdy ještě nemá nárok na dovolenou.

Nový zákoník práce vstoupí v platnost 1. ledna 2021.

Zdroj: Getty Images

Takže příští rok, pokud zaměstnanec bude mít 5 týdnů dovolené, pak bude mít právo 1 týden přesunout do roku 2022.

Také zaměstnanci budou mít možnost přesunout další týden dovolené na příští rok, pokud ji letos z vážného důvodu nevyužili. Například pokud byla naléhavá práce.

Share