„Pokládám to za ostudu a mravní selhání“: proč Miroslav Kalousek ostře kritizoval plzeňské Piráty

Bývalý ministr financí a bývalý šéf TOP 09 Miroslav Kalousek byl překvapen tím, co se stalo po komunálních volbách v Plzni. Kritizoval plzeňské Piráty, že „obešli“ vítěznou koalici SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a utvořili koalici s hnutím ANO. K této situaci se vyjádřil i šéf Pirátské strany a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Informuje o tom CNN Prima News.

Miroslav Kalousek na svém Twitteru napsal, že volby v Plzni vyhrála koalice SPOLU. Místní členové Pirátské strany a hnutí STAN se však rozhodli vítěze „obejít“.

Miroslav Kalousek / Zdroj: youtube.com

Piráti a STAN oznámili, že utvořili koalici s ANO. Primátorem města se tak může stát zástupce hnutí ANO Roman Zarzycký, který je prvním náměstkem primátora a ekonomickým náměstkem hejtmana.

„Pokládám to za ostudu a mravní selhání,“ napsal Miroslav Kalousek. Novou koalici, kterou mohou podpořit i někteří kandidáti za SPD, označil za „koalici hanby“.

https://twitter.com/kalousekm/status/1573950860354359296

Předseda Pirátské strany uvedl, že má s novou koalicí velký problém. Je připraven v případě potřeby využit určité kontrolní mechanismy. Ivan Bartoš o této situaci jednal i s šéfem hnutí Starostové a nezávislí a ministrem vnitra Vítem Rakušanem.

Předseda STAN napsal, že nesouhlasí s tím, aby se koalice opírala o podporu hnutí SPD. Doufá, že vznikne nová koalice a to z demokratických stran.

Zástupci koalice SPOLU v Plzni byli překvapeni, že do vedení města mohou být zapojeni zastupitelé zvolení za SPD. Podle nich by to pošlapalo hodnoty, které jejich koalice sdílí s dalšími demokratickými stranami a hnutími.

Dle lídra SPOLU v Plzni Davida Šloufa nová koalice byla předem domluvená. Roman Zarzycký to odmítl.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Koalice SPOLU získala v Plzni 27,72 procenta hlasů, hnutí ANO získalo 27,26 procenta hlasů. V zastupitelstvu města bude mít koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL 15 mandátů a hnutí bývalého premiéra bude mít také 15 mandátů. Zbylých 17 křesel mají ostatní strany.

Hnutí ANO spolu s Pirátskou stranou a STAN mají 23 mandátů. Lídři těchto stran podepsali v noci společné memorandum. Novou koalici možná podpoří i někteří zastupitelé za SPD.

PSALI JSME: „JE MI LÍTO SOCIÁLNÍ DEMOKRACIE”: VÍTĚZSTVÍ VE VOLBÁCH ZÍSKALY SPD A ANO. ZEMAN PROMLUVIL, PROČ PROPADLA LEVICE

PŘIPOMÍNÁME: “NEZKLAMEME JI“: V PRAZE ZVÍTĚZILA KOALICE SPOLU. BOHUSLAV SVOBODA SDĚLIL, JAK CHTĚJÍ ZMĚNIT ŘÍZENÍ HLAVNÍHO MĚSTA

Share