Nerozlučná dvojka: Proč režisér Zelenka chce dostat Jiřinu Bohdalovou do domova seniorů

65 lety režisér Zdeněk Zelenka se nakonec vyléčil od viru, který udělal ho o tři dny němým. Už muže běhat, skákat a žít normálním životem.

Ale ve dnešní době je epidemie koronaviru. Kvůli tomu režisér musí sedět doma, kde dopsal muzikál zemřelého Waldemara Matušky “Láska nebeská”.

.

Ve dnešní době Zelenka přemýšlí ještě o tom, jak dostat do domu seniorů 88 letu Jiřinu Bohdalovou. Proč to děla?

V únoru režisér měl operaci na kyčeli: “Už si nic nepamatuji. Operace proběhla úžasně. Udělal ji profesor Landor z Fakultní nemocnice Motol”, – řekl režisér.

.

“Musím říct, že pro mě to všechno je úžasné. V lednu jsem pajdal, dnes mužů skákat jako zajíček. Ale kvůli koronaviru nemůže úplně odpočívat. Vždy jsem doma”, – dodal Zelenka.

Známy režisér od února je pořad někde zavřený kvůli nemocem. Na začátku byla to JIP, potom na samotce v nemocnici, dál v rehabilitačním ústavu, a teď doma, v izolaci.

.

“Možná, každá operace mi pomáhá v moji pracovní aktivitě. Před 4 lety po první operaci kyčle jsem napsal muzikál Mefisto”, – řekl režisér.

“V minulém roce jsem po druhé operaci dokončil muzikál Láska Nebeská. Za krátkou dobu jsem musel z písniček Waldemara Matušky udělat muzikál”, – dodal Zelenka.

.

“Moji sousedi si mysli, že jsem se trochu zbláznil, protože denně ve své pracovně hlasitě poslouchal písni Walde. Za to se omlouvám”, – řekl Zdeněk.

Ne interview režisére se zeptali: “Čí byl nápad napsat Lásku nebeská?”. Na co režisér odpověděl.

.

“Psal jsem ten muzikál úplně sám. Ale k tomu napsání mě přizval producent Oldřich Lichtenberg. Je to jeho nápad, jsem musel vymyslet nějaký příběh na písni Matuše”, – řekl režisér.

“Skoro stejně jsme s mým kolegou Filipem Renčem dělali muzikál Rebelové. Udělali jsme tak, aby diváci měli pocit, že staré písničky byli složení speciálně pro nový muzikál”, – dodal Zelenka.

.

Zdeněk Zelenka je především scenáristou a režisérem. Všech zajímá, jak přesně se dostal k muzikálům?

“Přesně nevím. Ale do dneska jsem napsal celou libretu 9 muzikálů, tři z nich budou mít realizaci. Zajímavé je to, že loni jsem nebyl milovníkem divadla”, – řekl režisér.

.

“Nejvíce jsem měl rad filmové vyprávění. Ale teď se v divadle cítím jako doma. Nemám tam žádný stres, tam neprší, nesvítí slunce, nic. Je to lepší než natočit film”, – řekl Zelenka.

“Miluju té divadelní prostředí. Myslím si, že moji láska k divadlu začala z pražské ulici Na Příkopě”, – dodal Zdeněk.

Jaké budou další muzikály pro fanoušky? Co nového vymyslel režisér?

.

“První muzikál se nazývá Al Capone, vězeň starosty Čermáka. Je o konfliktu šéfa chicagské mafii, s českým starostou Chicaga, který zachránil život Rooseveltovi”, – řekl režisér.

“Bude to příběh o silném českém hrdinovi, který je neznámý v Česku. Dnes už pracujeme nad poslední písničkou, pak svět uvidí tou nádheru”, – dodal scenárista.

.

“Poslední věc, kterou píšu je pohádková komedie Nesmrtelná teta znovu řádí. Doufám, že bude se hrát od podzimu v 2020”, – řekl Zdeněk.

“Kdo přesně bude hrát v divadle, přesně nevím. Jiřinka Bohdalová přesně nebude. Al Capone asi bude hrát Pepa Vojtek z Kabátů”, – dodal Zelenka.

Jak vznikl cyklus celovečerních detektivek? A co je s Jiřinou Bohdalovou?

.

“Nemusel to být cyklus, jenom jedna detektivka. Bohdalová přečetla ji, a řekla, že potřebuje pokračování. Napsal jsem druhou s Viktorem Preissem”, – řekl režisér.

“Potom Bohdalová znovu přečetla, a řekla, že jich musí být tři. Napsal jsem ještě třetí. Z nich jsme natočili triptych”, – dodal Zelenka.

.

“Když se to stalo populární na televizi, napsali jsme ještě dva díly, a potom kvůli sledovanosti diváků napsal ještě dva, a udělal jsem sedmidílný cyklus”, – řekl Zdeněk.

“Příští rok už bude 30 let, jak jsem pracuji s Bohdalovou. Ještě herečka bude mít životní jubileum, který plánujeme oslavit v největší Pražské hale”, – řekl režisér.

.

“Vyřešili jsme to udělat s doktorem Františkem Janečkem. Všechno ve dnešní době záleží od toho koronaviru. Jenom on muže nám vadit udělat oslavu narozenin v O2 aréně”, – dokončil Zelenka.

Share