„Situace se u nás nezvrtne do italského modelu“: Proč senátor Žaloudík je proti povinnému nošení roušek

Lékař a senátor Jan Žaloudík se vyjádřil k situaci kolem pandemie koronaviru v Česku. Je zastáncem toho, aby opatření zavedená dříve vládou byla co nejrychleji zrušena.

Jan Žaloudík uvedl, že pravděpodobnost úmrtí na koronavirus je mnohem nižší než u nádorových onemocnění.

Podle něj na koronavirus u nás v zemi zemřelo více než 200 lidí, ale za stejnou dobu na rakovinu zemřelo více než 3,5 tisíce lidí.

.

Pokud porovnáme úmrtí na problémy s kardiovaskulárním systémem, bude rozdíl ještě větší. Senátorovi se proto nelíbí, že se nyní nevěnuje patřičné pozornosti lidem s jinými vážnými nemocemi.

Říká, že katastrofální situace v zemích, jako je Španělsko, Itálie nebo USA, může být způsobena tím, že různé země sbírají data jinak.

.

To znamená, že teď to může být otázka velkých spekulací s výpočty. Například mohou všechny úmrtí související se zánětem plic nebo respiračních onemocnění zaznamenat jako úmrtí na koronavirus.

To znamená, že skutečný počet úmrtí právě na koronavirus může být trochu jiný. Evropská unie nemá jednotnou metodiku výpočtu a zpracování těchto dat.

.

Senátor si také všiml, že při pohledu na data někdy není vidět logika. Například, většina lidí je v kontaktu s prodejci, ale velmi málo prodejců onemocnělo koronavirem.

Také v Itálii je méně nemocných na chudším jihu země, i když to vypadalo, že by to mělo být naopak.

.

Očekávalo se, že dojde k velké epidemii v uprchlických táborech v Turecku a Řecku, ale také o tom není nic slyšet. V takových situacích není logika.

Podle jeho názoru média vytvářejí příliš mnoho pozornosti k problému koronaviru, a proto lidé mají strach a paniku, co jim jistě škodí.

.

Jan Žaloudík říká, že nyní poptávka rodí nabídku. Dříve podobná situace byla u rakoviny a léků na rakovinu.

Když se problém onkologických onemocnění stal velmi populární v médiích, ceny protinádorových léků rychle vzrostly.

„Novou příležitost skýtá vývojářům a firmám koronavirus, kupodivu už ani tolik ne ebola“ řekl Jan Žaloudík.

Podle pana senátora dělali čeští lékaři svou práci dobře. Jistě, byly i některé ne nejpříjemnější případy, ale Česko se s takovým problémem potýkalo poprvé.

Zdravotnický systém podle něj reagoval rychle. Nemocnice byly zajištěny potřebným množstvím speciálních lůžek a vším, co bylo nezbytné.

.

Novináři upozornili, že kvůli koronaviru mohou být některá vyšetření nebo operace odložena.

„U nás v Masarykově onkologickém ústavu jsme neomezili péči o žádného onkologického pacienta“ odpověděl Jan Žaloudík.

Jistě, v jiných nemocnicích situace nemusí být taková, ale podle něj lékaři chápou, jakou operaci lze odložit a kterou už ne.

.

Ale neochotu některých lidí jít k lékařům ze strachu, že se nakazí koronavirem od lékaře, považuje za naprostou hloupost. Jedinou výjimkou je podle něj to, že lidé nyní nemusí chodit k zubařům.

Novináři se také zeptali senátora, zda vláda reagovala správně na vzniklý problém s koronavirem.

„V rámci nastavené paniky a mediálních tlaků jednaly asi přiměřeně“ řekl Jan Žaloudík.

Dodal ale, že v podmínkách, kdy bylo velmi málo informací a bylo nutné rychle reagovat, udělala vláda vše potřebné. Alespoň na začátku pandemie.

.

Novináři se také ptali, zda zrušit část opatření, zda se situace v Česku nebude podobat situaci v Itálii nebo Americe.

„Nestrašme se „zvrtnutím do italského modelu“. Nic se takto nezvrtne. Nejsou pro to u nás už ani v nejmenším podmínky“ odpověděl Jan Žaloudík.

Senátor si myslí, že je nutné se vrátit k běžnému životu, aby byly otevřeny restaurace a divadla a děti chodily do školy. Podle něj by ještě některá opatření měla zůstat, jiná je ale třeba zrušit.

Kromě toho strach, který vzniká z neustálé paniky nepřidává lidem zdraví, spíše naopak.

.

Pokud jde o nošení roušek, vysvětlil, že roušky by měly být na tvářích v místech, kde je to nutné. Kromě toho nyní neexistují jednoznačně spolehlivé informace o tom, zda je nošení roušek efektivní všemi lidmi.

Také senátor řekl, že je trochu nesprávné porovnávat odpovědnost lékařů za nemocné a ekonomiku, protože to jsou zcela odlišné oblasti.

Podle něj je nyní vše potřebné k záchraně života nemocných.

Ale ekonomika je to už úplně jiná záležitost a i zde mají svá rizika.

Share