Šéfka EU uvedla, že se Evropa brzy zbaví závislosti na ruských energiích: Jedna ze zemí ale plánuje tresty za příliš vytápěné byty

Úkol zbavit Evropu závislosti na ruských fosilních zdrojích a energetických importech je nutnost. EU posílí diverzifikaci zásobovacích cest zemního plynu a bude investovat do rozvoje obnovitelné energie. Uvedla to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Šéfka EU se domnívá, že se EU bude moci zbavit energetické závislosti na Rusku za 6 až 7 měsíců.

Dodávky zemního plynu/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

„Jsem hluboce přesvědčena, že vyhrajeme a že jsme silnější. Norsko už nyní dodává do Evropské unie mnohem více plynu než Rusko. Na začátku války ruský plyn tvořil 40 % veškerého dováženého plynu.

Trvalo to mnoho let, nyní ale máme pouze 9 % ruského plynu a to ukazuje, že se za šest až sedm měsíců zcela zbavíme závislosti na ruských fosilních energetických palivech,“ řekla von der Leyenová.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová/ Zdroj: YouTube

Připomněla, že EU už zcela zastavila dovoz ruského uhlí a výrazně omezila dovoz ruské ropy.

„Jsem hluboce přesvědčena, že vyhrajeme. Protože jde nejen o válku, kterou Rusko rozpoutalo proti Ukrajině, ale i o to, jestli zvítězí autokracie, nebo zvítězí demokracie,“ zdůraznila šéfka Evropské komise.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová/ Zdroj: YouTube

Švýcarská vláda ale připravila tvrdá úsporná opatření, aby nedošlo k nedostatku plynu v zimě, a stanovila sankce za jejich porušení.

V domech vytápěných plynem nesmí být teplota vyšší než 19 stupňů. Vodu lze ohřát pouze na 60 stupňů.

Plyn/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Porušení pravidel bude mít za následek pokutu a dokonce i vězení. V případě úmyslného jednání hrozí trest odnětí svobody až na 3 roky.

Dodávky zemního plynu/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

PSALI JSME: EUROKOMISAŘ: EVROPSKÁ UNIE JE PŘIPRAVENA NA ÚPLNÉ ZASTAVENÍ DODÁVEK RUSKÉHO PLYNU

PŘIPOMÍNÁME: EVROPA SE JEN TAK NEVZDÁVÁ: ZÁSOBNÍKY PLYNU NAPLNILA NA 80 % MNOHEM DŘÍVE, NEŽ PLÁNOVALA

Share