Zdražování potravin pokračuje: Cukety jsou nejdražší za 3 roky, za vepřové maso platíme o pětinu víc

Nyní je velmi obtížné období v životě každého člověka. Mnozí občané neměli poslední dva měsíce žádný příjem, některým z nich došly peníze.

K těmto špatným zprávám se přidává také skutečnost, že zelenina a ovoce neustále rostou v ceně. Kromě nich ale začaly zdražovat i další potraviny, například maso, mouka, cukr.

.

Trend zdražování potravin trvá už několik měsíců po sobě. V meziročním srovnání byla zelenina minulý měsíc dražší v průměru o 12 procent a ovoce o téměř 25 procent.

Cena jablek vzrostla téměř o 40 procent, což je jistě velmi rychlé zdražení. Nyní je průměrná cena kilogramu jablek 36 korun.

.

Citrony se nyní prodávají za 80 korun za kilo, stejnou cenu má i zelená paprika. V internetových obchodech si můžete koupit květák za 70 korun.

Zdražilo i maso a různé uzeniny, meziroční nárůst činí 20 procent. Určitě některé z těchto cen jsou důsledkem roční inflace.

.

Nyní je toto zdražení velmi silně posíleno světovou krizí koronaviru. Nyní v mnoha zemích Evropské unie velmi chybí pracovníci v agrárním sektoru z jiných zemí, například z východní Evropy nebo Afriky.

Vliv na ceny měla i inflace České koruny a zároveň posilování eura. Dalším důvodem jsou zvýšené náklady na dopravu a další.

.

Server pro sledování slev Kupi.cz poskytl své údaje. Například loni činila akční cena jedné cukety 28 korun, letos více než 36 korun.

To je nejvyšší cena za poslední tři roky. Akční ceny květáku nebo brokolice tento měsíc ještě nebyly.

Zdražily papriky, u kterých také ještě nebyly slevy. Pomeranče a mandarinky i za akční ceny budou stále dražší.

.

Agrární analytik Petr Havel řekl, že nejvíce zdražilo právě ovoce a zelenina, ale lidé je stále kupují, aby si udrželi imunitu.

V době karantény lidé začali jíst více pečiva a také více péct doma, kvůli čemuž si často kupovali mouku a droždí.

Český statistický úřad oznámil, že mouka minulý měsíc zdražila o 17 procent. Zhruba stejně zdražil i cukr.

Vzhledem k velké poptávce se mouka, cukr a droždí staly někdy chybějícím zbožím.

Zatím zůstává otevřená otázka, zda budou potraviny dále zdražovat, nebo je to již limit.

.

Petr Havel řekl, že teď už čeští výrobci začali do supermarketů dodávat ovoce a zeleninu, takže některé věci už přestanou zdražovat. Alespoň ceny se v dohledné době nezvýší.

Proto nyní ceny zeleniny a ovoce pravděpodobně zaznamenájí na určité značce, existuje možnost, že některé věci dokonce zlevní.

Budoucí ceny potravin jsou silně závislé na mnoha faktorech, jedním z nich je počasí, pokud bude sucho, pak se rozhodně nelze vyhnout zdražení.

Zástupci zemědělského svazu České republiky doufají, že alespoň na chvíli ceny zeleniny ovoce klesnou. Ale to se pravděpodobně nestane.

.

Miroslav Koberna z Potravinářské komory ČR řekl, že je i taková pravděpodobnost, že květák bude možná stát 100 korun.

Dodal také, že dalším problémem je, že nikdo nemá právo nutit zemědělce, aby pěstovali ty potraviny, které budou obyvatelstvo potřebovat. Zemědělci budou s největší pravděpodobností vedeni ekonomickým zájmem.

Ale jsou tu i dobré zprávy. Odborníci očekávají, že brzy začne zlevňovat vepřové maso. Může za to fakt, že Čína přestala dovážet vepřové maso.

Je také možné začnou zlevňovat všechny mléčné výrobky – mléko, máslo, tvaroh atd.

Share