Ministryně Maláčová chce dočasně zvýšit podporu nezaměstnaných: Mohli by dostávat 500 korun denně

Koronavirova krize působila nejenom na lidské zdraví, ale i na finance. Kvůli tomu Česko bude muset zvýšit podporu v nezaměstnanosti.

.

Řekla to ministryně práce Jana Maláčová během pátečního jednání. Má celkem 3 scénáře, které pomohou navýšit podpory. Nejvíce vláda podpořila variantu 500 korun denně.

.

“Budeme muset dočasně zvýšit všechny podpory v nezaměstnanosti. Musíme zachránit ekonomiku, a hlavně lidi, kteří dělají všechno správně”, – uvedla Maláčová.

Ministryně práci řekla, že Česku mohou pomoct jenom 3 scénáře navýšení podpory. Díky nim podpora muže dosáhnout 500 korun. Stejnou částku ve dnešní době dostávají živnostníci.

.

V ČR nezaměstnanost se v dubnu zvledla z 3 procent na 3,4 procenta. V Česku je celkem 254 040 uchazečů o práci, a 261 777 zájemců o zaměstnání. Dnes nezaměstnanost je 3,5 procent.

Ministerstvo spolu s kurzabeitovým programem Antivirus řekli, že kvůli koronaviru zvýšení bude o 5 procent. Nezaměstnanost muže být 8 procent.

.

Lidem do 50 let budou vyplácet pět měsíců, lidem od 50 do 55 let osm měsíců, lidem nad 55 let celých 11 měsíců. U zaměstnanců částka bude z průměrného měsíčního výdělku za poslední dva roky.

.

První dva měsíce se vyplácí 65 %. Další dva vláda zaplatí 50 %. Zbytek částky bude stanovit 45 %. Pokud člověk odejde z práci, dostane jenom 45 % za celou dobu.

.

Pokud nějaký pracovník nemůže výšku příjmu bez vlastního zavinění doložit, částka se bude počítat z průměrné mzdy v ČR za první 3 čtvrtletí předchozího roku.

Během prvních dvou měsíců podpora odpovídá 0,15 násobku, za další 2 0,12 násobku, ve zbytku 0,11 násobku průměrné mzdy.

.

Nejnižší částka stanoví 3677 Kč, nejvyšší 19 389 Kč. Pokud bude rekvalifikace, částka bude 21 729 korun českých.

Průměrná podpora je 8500 korun. Ministryně řekla, že lidi v nízkých částkách nemohou mít statistiku. Lidé nemohou utrácet peníze, pokud jich nemají.

.

Letos za první čtvrtletí na podporách v zaměstnanosti vydaly 2,46 miliardy Kč. Letos vláda plánuje vydat 7,6 miliard Kč. Loni všechny úřady celkem vyplatily 8,1 miliardy.

Ekonomické dopady budou záviset jenom na tom, kolik lidi se zůstanou bez práce. Pokud nezaměstnanost se navýší na 8 procent, státní rozpočet by přišel o 44 miliard korun.

.

Share