„Jedná se o nějaké dětské vysvětlení“: Lavrov chce sochu Koněva vrátit do Prahy na její místo

Musí být splněny povinnosti, které české orgány převzaly při podpisu smlouvy s Ruskem v roce 1993, a památník Ivana Koněva v Praze by měl být obnoven.

.

To řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

A poznamenal, že podle dohody by měla Česká republika zajistit bezpečnost a přístup k vojenským hrobům a památkám: „Pokud jde o pomník maršála, samozřejmě byla tato povinnost České republiky hrubě porušena“.

.

„Myslím, že se jedná o nějaké dětské vysvětlení, protože povinnost zajistit bezpečnost tohoto památníku leží na bedrech českého státu.

.

Navíc jsme to donedávna věděli a česká strana nám to potvrdila: památník byl v registru Ministerstva obrany ČR. A najednou, když jej bylo zbořeno, nám to zbožně řeknou: Víte, tohle není náš majetek, to je majetek toho starosty“

.

tvrdí Sergej Lavrov.

.

Ministr rovněž uvedl, že česká strana vyjádřila ochotu zahájit konzultace s cílem ověřit, jak strany provádějí dohodu z roku 1993.

.

„Naši čeští kolegové na nadcházejících konzultacích se budou muset velmi vážně vysvětlit a vysvětlit, jak tuto situaci napraví. Protože závazek nikam nešel a pomník musí být obnoven,“ shrnul ruský ministr zahraničí.

.

Připomeňme, dřívější Tomáš Petříček uvedl, že při demontáži pomníku „nebyla porušena žádná smlouva mezi Českou republikou a Ruskem“.

.

„Dohoda z roku 1993 nenaznačuje, že tento památník může stát pouze na náměstí v Praze a nikde jinde. Dohoda z roku 1993 však výslovně uvádí povinnost obou stran nezasahovat do vnitřních záležitostí druhé strany,“

.


uvedl český ministr zahraničí.

.

Památník maršála byl v Praze čtyřicet let a byl zbořen měsíc před 75. výročí vítězství ve druhé světové válce. Ruské velvyslanectví v České republice to považovalo za zvláštní cynismus.

.

Ruští vyšetřovatelé mají v úmyslu stíhat účastníky demolice pomníku.

Share