Policie nyní vyšetřuje dvanáct případů šíření poplašné zprávy. Vzhledem k tomu, že se tak děje v době nouzového stavu, může být za to potrestán odnětím svobody až na osm let.
Stojí za zmínku, že stačí napsat status na sociálních sítích, nebo provést repost tohoto statusu, bude to přirovnáno k šíření poplašné zprávy.
Během nouzového stavu se zpřísní všechny tresty. I za drobnou krádež lze dostat několik let vězení.
Mnohem závažnějším zločinem je však nyní šíření nepravdivých informací a šíření paniky. Nyní se již vyšetřuje dvanáct případů tohoto trestného činu.
Jedna žena z Prahy před několika dny napsala na své sociální sítě, že celá Praha bude zavřená do karantény. O tom případu se dozvěděl i premiér Andrej Babiš.
Další podobné prohlášení napsala jedna žena, pouze zmínila, že do karantény bude zavřený Litvínov.
„Za šíření poplašné zprávy může být považováno i prohlášení nasociální síti, které budí dojem, že ta zpráva jepravá, a uvádí věci, které mohou vést khromadné panice“ řekl Ondřej Moravčík z policejního prezidia.
Viníkem tak může být nejen ten, kdo něco napsal na sociální síť, ale také ten, kdo to začal šířit dál.
Objevily se další případy, které nesouvisejí se sociální sítí. Například v Pardubicích chodili dva muži po ulicích bez roušek a plivali záchranářům a policistům do obličeje.
Tito dva muži tvrdili, že jsou nakaženi koronavirem. Kvůli tomu museli být samozřejmě zadrženi.
Jak se později ukázalo, tito muži byli opilí a koronavirus u nich nebyl zjištěn. Přesto byli policisté nuceni být v karanténě.
Další případ byl, když muž prostřednictvím svých sociálních sítí oznámil, že má koronavirus a chodí po obchodech a speciálně olizuje pečivo.
„Chtějí se za každou cenu projevit a uškodit. Je to problém jejich osobnosti, ať už skrytý nebo projevený“ vysvětlil psycholog Jan Lašek.
Je pravděpodobné, že policie vytvoří speciální jednotku, která bude řešit podobné zločiny spojené s šířením nepravdivých informací. Zda tomu tak ale bude, zatím není známo.