Žena strávila 500 dní v izolované jeskyni: Nyní říká, že chce víc

Obvykle jsou příběhy o dlouhém pobytu v jeskyních spojeny s tragickými událostmi – kolapsy, povodně, nehody. Zcela jiný je však příklad španělské vědkyně Beatriz Flamini. Dobrovolně se izolovala v jeskyni na 500 dní.

Beatrice Flamini/Zdroj: YouTube

V rámci ambiciózního vědeckého experimentu Beatrice Flamini, zkušená horolezkyně a dobrodruh, strávila 500 dní izolovaná v jeskyni hluboko pod zemí, téměř bez lidského kontaktu a bez slunečního světla. Flamini tam šel ve věku 48 let a odešel v 50. Žena říká, že to pro ni bylo jako odpočinek a relaxace.

Beatrice Flamini/Zdroj: YouTube

Experiment

Když se minulý týden konečně dostala ven, Flamini shrnul svůj zážitek jako „úžasný, bezpříkladný“.

Vlastně se mi ven nechtělo – dodala později. Na otázku, jak se jí podařilo zachovat si zdravý rozum, odpověděla: „Vycházím sama se sebou opravdu dobře.“

Beatrice Flamini/Zdroj: YouTube

Flamini přivítal malý dav lékařů, vědců, novinářů a obyčejných lidí, kterým řekla, že ji překvapilo, že její čas vypršel.

Spala jsem – nebo jsem alespoň dřímala – když za mnou přišli. Myslela jsem, že se něco stalo. Řekla jsem: „Už? To nemůže být.“ Ještě jsem nedokončila svou knihu.“ řekla Flamini.

Beatrice Flamini/Zdroj: YouTube

A měla spoustu knih. Vědec říká, že během svého pobytu v podzemí přečetla asi 60 knih. Kromě čtení trávila čas také psaním, kreslením, pletením kloboučků a dokumentováním svých zážitků se dvěma GoPro. Ačkoli byla Flamini po celou dobu svého pobytu v podzemí prakticky sama, byla pod drobnohledem týmu vědců, kteří jí nechali jídlo bez kontaktu a odnesli odpad. Flamini byla odhodlaná omezit komunikaci na naprosté minimum a trvala na tom, aby jí vědci ani neřekli o smrti milovaného člověka.

Beatrice Flamini/Zdroj: YouTube

Podle NPR Flamini odhadla, že tam strávila jen asi 170 dní a asi po dvou měsících ztratila pojem o čase. To je docela velký rozpor mezi jejím vnímáním a skutečným časem, který uplynul. K čemu to všechno je?

Beatrice Flamini/Zdroj: YouTube

Tím, že ji poslali do podzemí, vědci doufali, že lépe pochopí, jak se člověk vyrovná s tak dlouhou nezávislou speleologickou cestou. A jak lépe to pozorovat, než předvádět skutečnou situaci? Projekt dostal název „Jeskyně času“ a na základě Flaminiho zkušeností je to výstižný název.

Beatrice Flamini/Zdroj: YouTube

Lékaři a vědci chtějí zkoumat dopady této zkušenosti na její zdraví. NPR poznamenává, že několik univerzit již vyjádřilo zájem o studium účinků na její cirkadiánní rytmus a vnímání času.

PSALI JSME: „TU FOTKU MUSÍŠ ZVEŘEJNIT“: JIŘINA BOHDALOVÁ JE ŠTĚSTÍM BEZ SEBE. JAKÝ DÁREK DOSTALA K 92. NAROZENINÁM

PŘIPOMÍNÁME: „VŽDYCKY BUDU VEDLE TEBE”: MONIKA MAREŠOVÁ UKÁZALA MAMINKU. SVOU KRÁSOU VYRAZILA FANOUŠKŮM DECH

Share