ČHMÚ varuje: „je zvýšené riziko velmi rychlých vzestupů i s možností ojedinělého překročení třetího stupně povodňové aktivity“

Na dramatickou předpověď na zbytek neděle můžou čekat na jihu a východě Čech a v části Moravy a Slezska. Hrozí tam bouře, přívalové děště, hrozba povodní i povodně.Vyplývá to z dnešní výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), která rozšířila dřívější varování před bouřkami vydané ústavem v sobotu.

Zdroj: pexels.com

Hlavně v části východních Čech a na severozápadě Moravy a Slezska mohou po bouřkách hladiny řek vystoupat až na nejvyšší, třetí povodňový stupeň. Bouřky budou postupovat od západu.

Zdroj: portal.chmi.cz

V bouřkách hrozí podle meteorologů rychlé rozvodnění menších toků, zatopení sklepů, pády stromů nebo úrazy bleskem. Kvůli silnému větru, který může místy v nárazech dosáhnout až rychlosti 90 kilometrů za hodinu, by měli lidé zabezpečit okna, dveře nebo volně položené předměty na zahradách.

Zdroj: portal.chmi.cz

„Vzhledem k predikovaným srážkám očekáváme v neděli ve večerních hodinách vzestupy hladin řek s předpokládaným dosažením prvního stupně povodňové aktivity, ojediněle až druhého stupně, zejména v povodí horní Vltavy, středního Labe, střední Moravy a částečně také v povodí Odry,“ sdělili pracovníci ČHMÚ.

Zdroj: zpravy.idnes.cz

Výstraha před zvýšením hladin řek platí pro Jihočeský, Pardubický a Olomoucký kraj, většinu Moravskoslezského kraje a části Plzeňského, Středočeského, Královéhradeckého a Jihomoravského kraje a Vysočiny.

Zdroj: en.wikipedia.org

„Vzhledem k předchozímu nasycení je zvýšené riziko velmi rychlých vzestupů i s možností ojedinělého překročení třetího stupně povodňové aktivity na tocích odvodňujících Jeseníky,“ doplnili pracovníci ČHMÚ.

Share