Chřipková epidemie může být nejhorší za posledních několik let: Co doporučují odborníci

Covid nikam nezmizel a epidemická situace na podzim se zhoršuje. Může ale kromě toho přijít i chřipková epidemie. Odborníci mají obavy, že nová chřipková epidemie může být nejhorší za poslední roky. Informuje o tom CNN Prima News.

Podle epidemiologa Rastislava Maďara už lidé letos nechtějí dodržovat preventivní opatření proti respiračním onemocněním. Navíc kvůli těmto opatřením, která lidé v posledních letech dodržovali, mají méně protilátek proti těmto onemocněním.

Rastislav Maďar / Zdroj: youtube.com

Chřipka je proto letos větším rizikem než v minulých letech. Odborníci se obávají, že v zimě může být problém, pokud se lidé nakazí chřipkou a covidem současně. V takových situacích může být průběh nemoci závažnější.

Situace se může zhoršit na začátku zimy, nová epidemie by mohla přijít před Vánocemi. Podobná epidemie často vrcholí v lednu či v únoru.

Lidé nosí roušky / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Odborníci proto doporučují lidem, aby si zakrývali ústa a nos. To se týká především těch lidí, kteří nemohou zůstat doma, i když mají určité příznaky. Bylo by také dobré, kdyby občané nosili roušky a respirátory v místech, kde je hodně lidí, například ve veřejné dopravě.

Lidé by chřipku neměli podceňovat. „Jedná se o akutní a vysoce nakažlivé virové onemocnění, které postihuje celé tělo“ řekl prezident České lékárnické komory Aleš Krebs.

Aleš Krebs / Zdroj: youtube.com

Příznaky chřipky podle něj nejsou jen rýma a kašel. Člověk může mít i horečku, která může trvat dlouho, mohou ho bolet svaly nebo klouby.

Podle Martina Kopeckého z lékárnické komory je důležité, aby nemocný člověk konzumoval pestrou stravu, aby získal potřebné vitamíny. Důležitá je také hygiena rukou a to, aby lidé nosili vhodné oblečení, aby jim nebyla zima.

Zdravotníci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Kromě toho je podle něj důležité i to, že člověk zůstane doma, pokud se necítí dobře. Týká se to i dětí, které chodí do školek nebo do škol.

Epidemiolog Roman Prymula také radí lidem, aby zůstali doma pokud mají respirační onemocnění, bude to lepší, než když někam půjdou. Podle něj je problém, že nemocní chodí do práce a kvůli tomu mohou onemocnět i další lidé.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Člověk se může chránit před chřipkou a covidem, pokud se nechá očkovat. Prymula upozornil, že v Česku je proti chřipce vakcinováno jen asi 6 procent populace. Dokončené základní očkování proti koronaviru má téměř 6,9 milionu lidí.

PSALI JSME: „JE JEDNODUCHÉ KRITIZOVAT. ZÁROVEŇ JE TŘEBA VIDĚT I ÚSPĚCHY“: PEKAROVÁ ADAMOVÁ SE ZASTALA MINISTRA SÍKELY. ZA CO HO POCHVÁLILA A JAKÉ ZMĚNY JI PŘESVĚDČILY

PŘIPOMÍNÁME: HNUTÍ ANO BY VYHRÁLO VOLBY DO SNĚMOVNY: JAK SE VEDOU DALŠÍ STRANY, A KDO BY Z DOLNÍ KOMORY PARLAMENTU VYPADL

Share