„Dá se očekávat, že současná vlna bude vyšší“: Roman Prymula promluvil o epidemické situaci a vakcínách

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že dříve byli lidé více chráněni, protože nosili respirátory. Nyní to není povinné, takže si myslí, že nová covidová a chřipková vlna bude intenzivnější. Exministr promluvil o očkování a také řekl, co by bylo třeba dělat v případě nachlazení. Informuje o tom CNN Prima News.

Občané si podle něj dva roky zakrývali ústa a nos, ale nyní to není povinné. „Imunitní systém se od toho trochu odprostil a dá se očekávat, že současná vlna bude vyšší,“ řekl Roman Prymula.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Pokud se člověk nakazí koronavirem nebo například chřipkou, může mít podobné příznaky. Ale pokud ztratí čich nebo chuť, bude to znamenat, že má covid.

Testování v této situaci může pomoci. Začátkem tohoto týdne se začaly zvyšovat počty nových případů nákazy koronavirem.

Roman Prymula / Zdroj: tv.blesk.cz

Epidemiolog radí lidem, aby zůstali doma pokud mají respirační onemocnění, bude to lepší, než když někam půjdou. Podle něj je problém, že nemocní chodí do práce a kvůli tomu mohou onemocnět i další lidé.

Člověk se může chránit před chřipkou a covidem, pokud se nechá očkovat. Epidemiolog upozornil, že v Česku je proti chřipce vakcinováno jen asi 6 procent populace. Dokončené základní očkování proti koronaviru má téměř 6,9 milionu lidí.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

„Novou vakcínou jsme konečně doběhli covid,“ dodal Roman Prymula. Upozornil ale, že vakcína proti covidu nechrání proti chřipce ani jiným virovým onemocněním.

PSALI JSME: JAK REAGOVALI POLITICI NA DEMONSTRACE: VÍT RAKUŠAN UVEDL, ŽE ORGANIZÁTOŘI PROTESTŮ NAVRHUJÍ NEREALISTICKÁ ŘEŠENÍ

PŘIPOMÍNÁME: POLÁRNÍ VÍR KOLABUJE A METEOROLOGOVÉ VARUJÍ PŘED NÁHLOU ZMĚNOU POČASÍ: CO NÁS ČEKÁ

Share