Do ČR se vracejí některé nebezpečné nemoci: Co je příčinou

V České republice se znovu objevily některé nebezpečné nemoci. Jedná se o záškrt, tetanus a černý kašel. Odborníci říkají, že příčinou může být snížení počtu očkovaných lidí. Informuje o tom portál TN.cz.

Laboratoř / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ve 20. století byly některé nebezpečné nemoci vymýceny, výskyt dalších onemocnění se výrazně snížil. To se podařilo právě díky vakcinaci.

Některé nemoci se však vracejí. Podle epidemiologa Romana Chlíbka byly zjištěny 4 případy záškrtu a to poprvé za 27 let.

Roman Chlíbek / Zdroj: youtube.com

„Začíná se, byť zatím ojediněle, po dlouhých letech objevovat i tetanus,“ řekl pro TV Nova předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Zvýšil se i počet lidí, kteří se nakazili černým kašlem. V roce 2021 bylo odhaleno 38 případů nákazy, letos už jde o 54 nakažených. Asi deset případů bylo ve Fakultní nemocnici Bulovka.

Zdravotníci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Dle primářky Kliniky infekčních nemocí Hany Roháčové tam byla zjištěna i tuberkulóza. Odborníci se domnívají, že příčinou návratu těchto onemocnění může být to, že se snížila míra proočkovanosti.

„Ten trend odmítačů očkování je velmi nebezpečný,“ řekla pro TV Nova Hana Roháčová.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Během epidemie covidu lidé méně často chodili na přeočkování proti těmto nemocem. Hygienici radí lidem nad 40 let, aby si nechali změřit protilátky.

PSALI JSME: JAK CHCE MARIAN JUREČKA MOTIVOVAT PENZISTY, ABY NADÁLE PRACOVALI: CO NA TO ŘEKL EKONOM

PŘIPOMÍNÁME: PŘED 18 LETY SE NARODILA NEOBVYKLÁ TROJČATA, RODIČE VŠAK SVÉ DĚTI OPUSTILI: JAK VYPADAJÍ SESTRY DNES

Share