Evropská unie bude bojovat s cenami energií: Podařilo se dosáhnout kompromisu, Petr Fiala to považuje za úspěch českého předsednictví

Předseda vlády Petr Fiala v pátek řekl, že na summitu v Bruselu se podařilo dosáhnout kompromisu, i když to nebylo snadné. Diskuse neskončila ve čtvrtek, ale pokračovala v noci ze čtvrtka na pátek. Český předseda vlády je rád, že summit skončil s takovým výsledkem. Lídři evropských zemí se dohodli, schválená opatření by měla pomoci v boji proti drahým energiím. Informuje o tom CNN Prima News.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Nyní může Evropská unie jednat, má k tomu potřebné nástroje. Jde o zastropování cen, společné nákupy nebo například reakce na rychlé změny cen.

Premiér považuje dosažený kompromis za úspěch českého předsednictví. Další kroky budou projednávat ministři členských států spolu s Evropskou komisí a odborníky. „Důležité je to uvést do praxe,“ řekl Petr Fiala.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Šéf Evropské Rady Charles Michel uvedl, že dohodnuté kroky by měly snížit ceny elektřiny a plynu nebo omezit spotřebu energií. Bezpečnost dodávek je také velmi důležitá a měla by být zajištěna.

Evropská komise v úterý navrhla vytvoření mechanismu pro omezení cen plynu a aby státy společně nakupovaly plyn. Zároveň doporučila schválit pravidla solidarity mezi státy.

Charles Michel / Zdroj: youtube.com

Lídři evropských zemí s tím souhlasili, konkrétní řešení je však ještě třeba vytvořit. Společné nákupy plynu by měly být dobrovolné. Plnění 15 % kapacity zásobníků by ale bylo povinné, to by měla být výjimka.

PSALI JSME: ČÁST SENIORŮ NEMŮŽE POBÍRAT STAROBNÍ DŮCHOD: V ROCE 2021 BYLO ZAMÍTNUTO TÉMĚŘ 7,5 TISÍCE ŽÁDOSTÍ. CO BYLO NEJČASTĚJŠÍM DŮVODEM

PŘIPOMÍNÁME: „BUDU TO POVAŽOVAT ZA PRVNÍ ÚSPĚCH MÉHO TAŽENÍ PROTI POPULISMU“: PAVEL PROMLUVIL O MOŽNÉM VZDÁNÍ KANDIDATURY NA PREZIDENTA ANDREJE BABIŠE

Share