„Havlíček prohlásil, že vláda může otevřít některé obchody dříve“ : a vysvětlil, proč se rozhodli umožnit provoz hobbymarketů

Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že vláda může otevřít některé obchody dříve, než je naplánováno v harmonogramu. Ministr průmyslu a obchodu také vysvětlil, proč bylo umožněno obnovit provoz hobbymarketů.

.

V rozhovoru ministr řekl, že se pro rozvolňování opatření bralo v potaz mnoho faktorů – rozměry obchodu, možnost shlukování lidí a zároveň i možnost rozvolnit pohyb občanů po městě.

Podle Havlíčka hobbymarkety byly otevřeny, protože se na nich dalo otestovat zvýšený režim dezinfekce a hygieny. Jsou na okrajích měst, vstup je z ulice a obchody jsou dobře provzdušněné.

.

Ministr mimo jiné dodal, že tímto způsobem vláda chtěla udržet lidí doma nebo na chatách, aby necestovali celým městem a nejezdili k příbuzným. Museli jim však dát možnost nakoupit, aby mohli pracovat na zahradách.

Odmítá také i kritiku ohledně otevření salónů pro psy už od pondělí. Mnoho lidí tvrdilo, že musí čekat na otevření kadeřnictví až do konce května. Karel Havlíček dodal, že epidemiologové jasně řekli, že zvířata v tomto případě nejsou nebezpečné a nemoc nepřenáší.

.

Připustil, že by se mohly otevřít dřív některé obchody a služby, jako například jsou kadeřnictví. Otevřou se ale pouze v případě příznivé epidemiologické situace. Uvažuje se i zprovoznění muzeí, galerií a dětských táborů. Doprovázet je však budou náročné hygienické podmínky.

Ministr říká, že když máme tak velké množství opatření, tak se určitě objeví chyba nebo něco absurdního. Stejně to bylo, když se měnily časy nakupování pro seniory. Tvrdí, že tam udělali chybu, ale když viděli, že se to nepovedlo, tak to změnili.

.

Zatím se jedná o tom, jak budou fungovat zahrádky u restaurací, které by mohly obnovit provoz 25. května.

„Zatím ještě nemáme finálně připravená hygienická pravidla, nesnědli jsme všechnu moudrost světa,“ ukončil Havlíček.

Share