Počet nemocných koronavirem v Česku jen roste, odborníci proto říkají, že vrchol nemocnosti bude na konci dubna. Přednosta Kliniky infekčních a parazitárních chorob Nemocnice Na Bulovce Jiří Beneš o tom promluvil podrobněji. Teprve v květnu začne nemoc ustupovat.
Jiří Beneš říká, že hodně záleží na intenzitě diagnostiky v celé zemi. Ideální by bylo rychleji najít infikované, ale laboratoře teprve začínají zvyšovat svou kapacitu.
Zatím podle něj z dostupných informací lze říci, že nyní se tato nemoc ještě neléčí.
Mnoho odborníků říká, že je stále před námi a že koronavirem se pravděpodobně nakazí velká část celého lidstvu.
„Polovina nakažených lidí, možná i více, na sobě nemoc vůbec nepozná. To znamená: nakazí se, virus nějakou dobu vylučují, ale nemají žádné příznaky“ řekl Jiří Beneš.
Ale jiní lidé mají velmi jasné příznaky. I německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že koronavirem onemocní asi sedmdesát procent populace.
U pacientů s koronavirem by se měly tvořit protilátky, ale pokud je člověk nemocný v mírné formě, nebo nemá vůbec žádné příznaky onemocnění, nebudou se u něj vytvářet protilátky.
To znamená, že přednosta Kliniky infekčních a parazitárních chorob zdůrazňuje, že tito lidé mohou onemocnět podruhé a přenést virus na jiné.
V Česku už bylo zjištěno téměř 2700 nemocných, z toho 11 už zemřelo. Ale ne všechny byly testovány, takže infikovaných může být mnohonásobně více.
Podle Jiřího Beneše může být nakažených skutečně desetkrát více, než je napočítáno, tedy více než 20 tisíc.
Říká, že intenzivní lůžka pro pacienty nejsou hlavním problémem, říká, že přístroje umělé plicní ventilace lze koupit, ale nelze koupit odborníky.
Pro obsluhu těchto přístrojů a pacientů jsou potřeba lidé, kteří to budou umět.
„To opravdu není tak jednoduché. Běžný lékař to neumí, tady musejí nastoupit specialisté, kteří to ovládají a ty si neumíme tak rychle opatřit“ vysvětlil Jiří Beneš.
Také přednosta kliniky souhlasí s potřebou nosit roušky na ulici, i když říká, že to musí být pouze tehdy, když jsou v blízkosti lidé.
„Pokud jsme venku v přírodě a jsme tam sami, není užitek z jejich nošení tak velký. Na druhou stranu to vnímám jako jakési gesto toho, že jsou lidé disciplinovaní a ohleduplní vůči sobě“ dodal Jiří Beneš.