Jan Hamáček řekl, že na uvolnění je ještě brzy: „Ta situace se vyvíjí lépe, než jsme očekávali, nicméně nesmíme nijak usnout na vavřínech“

Zdá se, že Češi budou muset omezení zavedená vládou ještě trochu snášet. Ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že žádné zásadní uvolnění těch omezení, které už existují, v dohledné době nebude. Setkal se také s prezidentem Milošem Zemanem, pak řekl, že si možná bude třeba počkat ještě několik týdnů.

Ministr vnitra Jan Hamáček řekl, že je třeba počkat několik dní, ale spíše několik týdnů, aby zavedená omezení ukázala svou účinnost.

Zároveň ale dodal, že žádné nové omezení už neplánuje.

„Ta situace se vyvíjí lépe, než jsme očekávali, nicméně nesmíme nijak usnout na vavřínech“ řekl šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.

Ministr vnitra také řekl, že je dobře, že vláda zavedla omezení včas, nyní je všichni dodržují. A díky tomu nebude situace tak kritická, jak by mohla být.

1

Prezident Miloš Zeman mezitím poděkoval všem zdravotníkům, policistům, hasičům, vojákům a dalším v České republice. Vždyť právě tito lidé stojí v boji proti viru na špici.

Podle šéfa Ústředního krizového štábu mluvili s prezidentem více o ekonomických problémech a důsledcích.

Podle něj si pan prezident a jeho tým uvědomují, že krize ještě neskončila a že je před námi ještě druhá fáze.

Ministr vnitra uvedl, že vláda bude jednat o dalším uvolňování už v pondělí. Bude se mluvit o možnosti otevření obchodů s obuví a papírnictví.

Šéf Ústředního krizového štábu jmenoval několik firem, které by v brzké době měly dodat potřebné zboží na zakázku státu.

„Jsou to Gumárny Zubří s ochrannými maskami CM6. Postupně budeme ty masky distribuovat, několik stovek masek již do zdravotnictví odešlo“ vysvětlil Jan Hamáček.

2

Pro tyto masky jsou nutné vyměnitelné filtry, které si stát objednal ještě o jiných českých firem. Je třeba několik desítek tisíc filtrů na každý týden.

Jan Hamáček zmínil i uplynulý víkend, kdy řada lidí hromadně vyšla ven a vytvořila na jednom místě velké shromáždění lidí.

Doufá, že Senát a Sněmovna rozšíří pravomoci pro policii a policisté budou moci pokutovat „turisty“ a „milovníky procházky na ulici“.

Zmínil se i projekt chytré karantény. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara právě to nejvíce zajímalo prezidenta Miloše Zemana.

Tento projekt odstartoval jen v pondělí, takže se vše ještě dolaďuje.

„Vojáci nebudou disponovat informacemi od mobilních operátorů. Tyto data bude zpracovávat hygiena a ta IT firma, která bude poskytovat data, kam by následně vojáci měli přijet odebrat vzorky“ vysvětlil Lubomír Metnar.

3

Podle něj budou všechna tato data dostupná pouze šest hodin, pak se smažou.

Miloš Zeman podpořil Ústřední krizový štáb a jeho plán. Nyní prezident zůstává dál na zámku v Lánech.

Právě tam prezidenta navštívili ministr vnitra Jan Hamáček, ministr obrany Lubomír Metnar a policejní prezident Jan Švejdar.

Jan Hamáček chce nouzový stav prodloužit o dalších třicet dní. Nyní ale zřejmě nebude dostatek hlasů poslanců sněmovny, aby se to stalo realitou. KSČM tentokrát nepodporuje ANO a ČSSD.

Prezident minulý měsíc oficiálně promluvil. Tehdy podpořil vládu a poděkoval ČLR za pomoc. Koncem března ho navštívil premiér Andrej Babiš.

Také Miloš Zeman a jeho tým podpořili ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a jeho kroky. Prezident požádal všechny občany, aby byli zodpovědní a pomáhali ostatním.

4

Share