„Je to chaos. Další kroky vláda už nezvládá“: Předseda pirátů Ivan Bartoš tvrdí, že lidé kvůli tomu jsou v nejistotě a vidí, že vláda nemá plán

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš je přesvědčen, že plošná opatření a omezení na začátku epidemie koronaviru byla nutná, protože zdravotní systém České republiky nebyl připraven na velký počet nemocných v krátkém období.

Ze strany opozice tyto kroky vlády podpořili, protože neexistovalo jiné východisko.

Po měsíci se ale situace moc nezměnila, hlavně co se týče zdravotních pomůcek pro zdravotníky.

Stále jsou v nedostatku.

.

Bartoš ale dodává, že pro schválení těchto opatření nemusíte být velkým stratégem, proto podle něho další kroky vláda už nezvládá.

Politik říká, že problémem bylo dlouhé váhání se vznikem Ústředního krizového štábu, který nyní máme, ale nevypadá podle jeho představ.

.

Jako negativní příklad Ivan Bartoš uvádí rozhovory jednotlivých členů štábů, během kterých každý říká něco jiného a nemají na věc jediný názor.

Další negativní věci jsou i veřejné hádky na sociálních sítích o zajištění zdravotnických pomůcek.

„Je to chaos, je to management přes tiskové konference,“ uvádí s tím, že lidé kvůli tomu jsou v nejistotě a vidí, že kabinet nemá plán.

Ivan Bartoš dodává, že vláda musí ihned vědět o dopadech svých opatření, hlavně, co se týká uzavření celých sektorů ekonomiky nebo hranic.

Kabinet měl mít hotové analýzy, data, aby rychle reagoval na dopady.

Poté by se mělo rozhodovat o tom, jak a komu v tuto chvíli pomoct.

.

Šlo o to, aby to bylo rychlé a jednoduché.

Předseda Pirátů však míní, že se to nepovedlo a všichni nyní jenom přečkávají těžké období a nepřemýšlí o tom, jak postupovat dál.

Dle slov Bartoše pomoc některým sektorům společnosti není dostatečná.

Mnoho lidí pomoc ještě ani nedostali, jako například OSVČ, a hodně dalších ji ani nedostanou.

.

Bartoš tvrdí, že se jedná a o studenty a důchodce, kteří si přivydělávají, matky na rodičovské nebo někdo, kdo měl nějaký „vedlejšák“ společně se smlouvou na práci.

Politik také nerozumí tomu, proč pomoc nedostanou lidé, kteří pracují na dohodu o provedené práci nebo na dohodu o činnosti.

Takových v Česku je přibližně 150 tisíc.

Podle Bartoše je velký počet lidí, které nouzový stav dostane na finanční dno.

Všechno ale měla řešit vláda a připravovat plán ihned na začátku schválení opatření.

.

Předseda Pirátů rovněž říká, že existuje pandemický plán, dle kterého se vláda mohla řídit a nevymýšlet ho podle toho, jak se mění křivka nakažených.

Bartošovi se nelíbí přístup vlády, která se ze začátku tváří, že všechno ví a nežádá o pomoc ekonomické odborníky, kterých máme v zemi hodně.

„Víme, že je tady spousta suprových ekonomů,“ říká politik s tím, že kabinet jenom teď zřizuje ekonomickou divizi, která může ukázat na výkony jednotlivých ekonomických odvětví.

„Místo toho premiér vyhlásil, že jsme ve válce, a hned nato se od vlády dozvíme, že nemá plán, když jsme ho po ní chtěli,“ dodává Bartoš, a proto rozumí, proč lidé mají z toho strach.

Share