„Můžeme mít vypuknutí kdykoli“: Na velikonoční pondělí Španělsko ruší opatření

Ve Španělsku pokračuje v pondělí práce, která není kritická, včetně průmyslu a stavebnictví.

Dnes ve Španělsku pokračuje nekritická infrastruktura, a to i v průmyslových a stavebních odvětvích po dvou týdnech hospodářského zpomalení.

Od 30. března španělská vláda uložila všem podnikům, které nesouvisí se základními potřebami, ukončení provozu.

.

Omezení karantény budou obecně pokračovat, avšak do té míry, jak byla ohlášena 14. března: školy, restaurace a bary, sportovní a kulturní zařízení zůstávají uzavřená.

S prvním uvolněním omezení jsou prováděna další bezpečnostní opatření. Policie zejména rozdá 10 milionů masek lidem, kteří budou cestovat za prací ve veřejné dopravě.

Vydávají také „bezpečnostní protokol“ pro podniky, které obnovují provoz.

.

Kromě rady opustit co nejvíce lidí pro práci na dálku, doporučují péči o vzdálenost, ujistěte se, že používají masky pro pracovníky, kteří pracují 2 metry od sebe; lidem se doporučuje dezinfikovat předměty, které berou domů, jako jsou brýle a mobilní telefony.

Mezi manažery a odborníky ve zdravotnictví neexistuje jednomyslný názor, zda takové rozhodnutí učinili nebo ne.

.

V katalánském žánru se oslabení nazývalo „lehkost“. Šéf vlády autonomního společenství v Madridu Isabel Ayuso také zdůraznil, že by bylo nyní nepřijatelné povolit druhou vlnu epidemie.

Podle epidemiologa, člena vědecké poradní skupiny španělské vlády, Tonyho Trillii, se po zavedení karantény snížila městská mobilita o přibližně 70%, po zavedení tvrdé karantény – o dalších 10%.

„Mobilita se nyní může opět zvýšit o 10% a mírně zvýšit počet infekcí, ale 70% lidí zůstane doma jako dříve,“ říká.

.

Epidemiolog Joan Ramon Villalvi poznamenává, že „přechod z tvrdé karantény na méně závažné je riziko, ale malé.“

Někteří odborníci považují rozhodnutí za příliš unáhlené.

„Neznáme skutečný počet infikovaných lidí, kolik z nich jsou asymptomatičtí dopravci. Můžeme mít vypuknutí kdykoli,“ řekla Maria José Campillo ze Španělské konfederace lékařských odborů.

Share