Jozef Síkela radí občanům, aby se připravili na zimu: Byl zveřejněn seznam opatření. Jak mohou lidé ušetřit

Výdaje domácností v zimě porostou a občané by na to měli být připraveni. Resort průmyslu a obchodu před několika dny zveřejnil seznam opatření, která by mohla lidem pomoci. Občanům se doporučuje především snížit spotřebu energií. Informuje o tom portál TN.cz.

„Úspory energií jsou významným prvkem naší obrany v energetické válce,“ řekl šéf resortu průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Vysvětlil, že pokud Češi spotřebují méně plynu, tím méně ho bude stát nucen nakupovat od Ruska.

Jozef Síkela / Zdroj: youtube.com

České domácnosti dříve spotřebovaly v průměru o 20 % více energií, než spotřebovaly domácnosti v EU, to je v přepočtu na počet obyvatel. Občané nejvíce utrácejí za vytápění, to je asi 60 % celkové spotřeby energií.

Ministerstvo proto připravilo seznam opatření, díky kterým by lidé mohli v době energetické krize šetřit. Teď v létě mají občané ještě čas, aby se připravili na zimu.

Jozef Síkela / Zdroj: youtube.com

Resort doporučuje snížit teplotu v bytech a domech, lidé tak sníží spotřebu plynu. Pokud člověk sníží teplotu v bytě o jeden stupeň, sníží tak spotřebu energií o zhruba 5 %. Tímto způsobem mohou lidé ušetřit své peníze.

Ministerstvo také doporučuje používat silikonové těsnění v případě, že protahují dveře nebo okna. Snížení tepelných ztrát je účinným opatřením.

Radiátor / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Důležité je také, aby lidé nezakrývali radiátory a jiné zdrojetepla záclonami nebo jinými věcmi. Kromě toho se doporučuje nalepit reflexní fólie za radiátory, což zvýší jejich účinnost, protože odráží teplo do místností.

Posledním tipem je použití úsporné sprchové hlavice a úsporné pákové baterie.

Plynový sporák / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Občanům budou pomáhat i energetická konzultační střediska EKIS. Lidé mohou požádat o radu odborníka, který vyhodnotí jejich situaci a řekne, jak může člověk ušetřit. Občané budou moci komunikovat s odborníky i on-line.

PSALI JSME: PRŮMĚRNÝ DŮCHOD SE ZVÝŠÍ ZAČÁTKEM PŘÍŠTÍHO ROKU: PŘIBÝVAJÍ LIDÉ S DŮCHODEM NAD 30 TISÍC. MINISTR JUREČKA ŘEKL, NA JAKOU ČÁSTKU VZROSTE PENZE

PŘIPOMÍNÁME: СUKR A BIČ: MARTIN VONDRÁŠEK POVAŽUJE ZÁSAH PROTI ŽENĚ NA MÍTINKU BABIŠE OPRÁVNĚNÝM. ZA CO POLICISTŮM VYTÝKAL

Share