„Lidé nevěří, že je vláda nenechá padnout“: hnutí ANO může vyvolat hlasování o nedůvěře vládě

Před dvěma týdny předseda hnutí ANO Andrej Babiš vyzval premiéra Petra Fialu (ODS), aby odvolal šéfa resortu vnitra Víta Rakušana (STAN). Před týdnem mu napsal dopis, znovu ho o to požádal. Šéf ANO prohlásil, že pokud to předseda vlády neudělá, opozice vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Poslanci hnutí ANO proto rozhodnou, zda hlasování vyvolají. Informuje o tom iDnes.cz.

Karel Havlíček / Zdroj: youtube.com

Poslanci za hnutí ANO vládu kritizují, podle nich je pomoc, kterou lidé od státu dostanou díky úspornému tarifu, nedostatečná.

Vládu kritizoval i bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO), který uvedl, že zastropování cen by bylo nezbytným krokem, ale vláda to nyní nechce připustit.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

„Lidé nevěří, že je vláda nenechá padnout,“ uvedla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Řekla také, že premiér neodpověděl jejich opozičnímu hnutí.

Andrej Babiš před dvěma týdny vyzval Petra Fialu, aby odvolal Víta Rakušana. Důvodem je, že ministr vnitra nechce odvolat šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Mlejnek by podle předsedy ANO neměl být ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace kvůli svým kontaktům na podnikatele Michala Redla, který byl policií obviněn v korupční kauze Dozimetr.

Situaci, kdy nový šéf špiónů se v minulosti stýkal s obviněným podnikatelem, považuje za vážnou. Nelíbí se mu také, že Petr Mlejnek nemá bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

Ministr vnitra ho ale odvolat nechce. Předseda vlády také nechce nikoho odvolat. Petr Fiala řekl, že kabinet obdržel informaci, že nový šéf civilní rozvědky sehrál pozitivní roli přiobjasňování kauzy Dozimetr. Premiér pak upřesnil, že to bylo mimo rámec trestního řízení a již před zahájením.

Alena Schillerová řekla, že hnutí ANO předložilo novelu, která se týká bezpečnostních služeb. Pokud by byla tato novela schválena, musel by mít nový ředitel tajné služby prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné. Šéf rozvědky Mlejnek takovou prověrku nemá.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Aby opozice mohla vyslovit nedůvěru vládě, muselo by pro ni hlasovat 101 poslanců z 200. Opozici ve Sněmovně tvoří hnutí ANO a SPD, které mají dohromady 92 poslanců.

PSALI JSME: DVA SVETRY NEJSOU IDEÁLNÍM ŘEŠENÍM: ODBORNÍCI ŘEKLI, CO MŮŽEME UDĚLAT, KDYBY DOŠLO K PŘERUŠENÍ DODÁVEK PLYNU

PŘIPOMÍNÁME: „UKRAJINA SI ZASLOUŽÍ NAŠI NEUSTÁLOU PODPORU“: EU JE PŘIPRAVENA PŘIDĚLIT UKRAJINĚ DALŠÍCH 8 MILIARD EUR

Share