MAAE a Záporožská jaderná elektrárna: mezi hrdinstvím a představením

Během 30. srpna ruské jednotky na okupovaném území na jihu Ukrajiny systematicky ostřelovaly oblasti, které podle předběžné dohody stran měly sloužit jako koridory pro přesun do Záporožské jaderné elektrárny speciální mise v čele s generálním ředitelem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Ruská armáda tímto způsobem chce přesvědčit misi MAAE, aby do elektrárny dorazila z území, které nyní kontroluje Moskva.

Podle ukrajinské rozvědky ruská armáda navíc plánuje záměrně ostřelovat zástupce MAAE pomocí trofejních západních zbraní, aby obvinila Ukrajinu z narušení mise agentury. Za takových okolností může být mise MAAE považována za hrdinskou a odvahu jejích představitelů lze obdivovat.

Záporožská jaderná elektrárna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ukrajina nejen všemožně pomáhá zástupcům MAAE dostat se do elektrárny na jednorázovou prohlídku, ale také důrazně trvá na tom, aby tam agentura umístila monitorovací misi, která by tam byla neustále. To by bylo nutné alespoň do té doby, dokud nebude kolem Záporožské jaderné elektrárny zajištěna demilitarizovaná zóna nebo dokud Ukrajina nezíská jadernou elektrárnu pod svou kontrolu.

Je třeba zdůraznit, že jde o první případ v historii, kdy jeden stát ozbrojeně získal jadernou elektrárnu jiného státu a snaží se nad ní získat kontrolu. Zástupci Kyjeva se také domnívají, že k žádoucí monitorovací misi agentury v elektrárně by se mohli připojit zástupci Organizace spojených národů (OSN) a Mezinárodního výboru Červeného kříže (ICRC).

Vojáci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

MAAE se zajímá především o věci, které se týkají jejích kompetencí: nešíření jaderných materiálů, například zbrojního plutonia; jasné dodržování v elektrárně protokolů agentury; stav zařízení, které vyrábí atomovou energii.

Zástupci agentury vědí, že Rusko se snaží odpojit Záporožskou jadernou elektrárnu od ukrajinského energetického systému a připojit ji k ruskému energetickému systému. Moskva proto poslala do elektrárny zaměstnance firmy Rosatom. Tito zaměstnanci však nemají ani příslušné licence, ani zkušenosti, aby mohli pracovat v Záporožské jaderné elektrárně, protože reaktory byly modernizovány, byly vybaveny nejmodernějším západním a ukrajinským zařízením. Používá se tam také americké jaderné palivo Westinghouse. Tyto experimenty Rusů velmi znepokojují zástupce agentury.

Záporožská jaderná elektrárna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

MAAE však nemůže zaručit bezpečnost a fyzickou ochranu ukrajinského personálu, který v elektrárně nadále obětavě pracuje.

Jak zjistila Britská rozvědka, ruští vojáci a žoldáci ze soukromé vojenské společnosti Wagner kontrolují pracovníky jaderné elektrárny. Pracovníci elektrárny jsou pod tlakem, Rusové si vzali jako rukojmí jejich rodinné příslušníky a hrozí jim, že budou za neposlušnost popraveni zaměstnanci elektrárny nebo jejich blízcí. Pokusit se tento problém vyřešit by se mohli zástupci OSN a ICRC.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj / Zdroj: youtube.com

Moskva počítá výhradně s jednorázovou návštěvou inspektorů MAAE, ruští vojáci a žoldáci připravili představení. Zastrašili ukrajinský personál Záporožské jaderné elektrárny a dokonce přilákali profesionální herce.

Všichni budou muset ukázat upřímnou radost, že jsou šťastní, že ukrajinské město Energodar je nyní pod kontrolou Putinova Ruska, měli by přesvědčovat inspektory agentury, že elektrárnu pravidelně ostřeluje ukrajinská armáda. Budou také kategoricky popírat skutečnosti, že Rusové umístili 50 kusů těžké vojenské techniky a zásoby munice do dvou energobloků. Budou popírat i řadu ohnisek kolem samotné elektrárny.

Tank / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Rusové slíbili, že nebudou střílet členy ukrajinského personálu, kteří se pokusí dostat do necenzurovaného kontaktu s misí MAAE. Vojáci a žoldáci jim řekli, že je pošlou bez ochranných obleků do prostor u reaktoru, kvůli čemuž budou umírat v hrozných bolestech na nemoc z ozáření.

Navíc ruští vojáci a žoldnéři používají betonový bunkr jaderné elektrárny jako jakési vězení, jsou tam někteří zaměstnanci Záporožské jaderné elektrárny a někteří obyčejní obyvatelé jimi okupovaného města Energodar. Evropským ochráncům lidských práv se tak podařilo získat informace o neustálém zastrašování, mučení a znásilnění, které se odehrávaly ve zmíněném bunkru.

Záporožská jaderná elektrárna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

To znamená, že i kdyby se delegace MAAE šťastně dostala do Záporožské jaderné elektrárny a strávila tam čtyři plánované pracovní dny, inspektoři agentury by jistě uviděli jen to, co by jim umožnili vidět Rusové. MAAE by proto měla v elektrárně umístit stálou monitorovací misi (ideálně, aby tam byli i zástupci OSN a ICRC), aby jasně viděla, co se děje v největší fungující jaderné elektrárně v Evropě.

PSALI JSME: ŠÉF UKRAJINSKÉ DIPLOMACIE KULEBA: UKRAJINA NEBUDE POVAŽOVAT ZA VÍTĚZSTVÍ NÁVRAT K HRANICÍM PŘED 24. ÚNOREM

PŘIPOMÍNÁME: EVROPA SE JEN TAK NEVZDÁVÁ: ZÁSOBNÍKY PLYNU NAPLNILA NA 80 % MNOHEM DŘÍVE, NEŽ PLÁNOVALA

Share