Na začátku roku 2023 dostanou penzisté doplatek k valorizaci: Ministerstvo práce však plánuje změnu. Co navrhuje

V lednu příštího roku se díky řádné valorizaci zvýší důchody. Důchodci ale dostanou i jednorázový doplatek k penzi ve výši desítek či stovek korun. Stát tímto způsobem kompenzuje penzistům to, že každý má jiný výplatní den. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje změnu pravidel a znamenalo by to i zrušení doplatku. Informuje o tom server Českédůchody.cz.

V roce 2021 a dříve se důchody valorizovaly v den jejich výplaty. V roce 2022 však vstoupila v platnost změna, podle níž se všechny penze valorizují 1. ledna.

Důchodkyně / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Důchodci proto dostávají také doplatek, jehož výše závisí na výši důchodu a dni výplaty. Dostanou ho i začátkem příštího roku. Nejprve bude stanovena částka, o kterou se na začátku příštího roku zvýší penze konkrétní osoby, tedy rozdíl před valorizací a po ní. Poté bude určeno, kolik dní po 1. lednu dostane důchodce své peníze.

Důchodce, který pobírá vyšší důchod, dostane i vyšší doplatek. Tento bonus bude také vyšší pro ty penzisty, kteří dostávají penzi na konci měsíce.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Doplatek bude vyplacen automaticky ke dnu výplaty penze. To znamená, že začátkem roku 2023 penzisté dostanou 2 částky, valorizovaný důchod a jednorázový doplatek.

Pro příští rok se neplánují žádné změny. Odborníci však tento bonus nepovažují za systémový. Podle nich tato novela není ideální.

Důchodce / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Zástupci ministerstva upozornili, že tento bonus se týká pouze řádné valorizace, nikoli mimořádné. Resort práce proto hodlá v budoucnu změnit pravidla výplaty penzí.

Návrh ministerstva práce byl nedávno předložen do připomínkového řízení. Pokud poslanci návrh schválí, mohly by změny vstoupit v platnost v létě 2025.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Nyní lidé dostávají důchod mezi 2. až 24. dnem v měsíci. Resort navrhuje, aby se důchody vyplácely mezi 2. a 12. dnem v měsíci. V takovém případě nebude jednorázový doplatek k důchodu nutný, to znamená, že by mohl být zrušen. Dalším návrhem je, že období vyplácení důchodů by mělo být stanoveno jako běžný kalendářní měsíc.

PSALI JSME: JAKÉ POČASÍ BUDE O POSLEDNÍM LISTOPADOVÉM VÍKENDU: CO PŘEDPOVÍDAJÍ METEOROLOGOVÉ

PŘIPOMÍNÁME: POMSTIL SE NEJEN MEGHAN MARKLE: CHARLES III. SE CHYSTÁ „ZBAVIT SE“ ČASTI RODINY

Share