Někteří poslanci navrhují změny týkající se bonusu 500 Kč za každé vychované dítě: Co chtějí změnit

Na začátku roku 2023 budou valorizovány důchody. Penze některých seniorů se zvýší i díky bonusu 500 Kč za každé vychované dítě. Někteří poslanci by ale chtěli v letošním roce prosadit určité změny. Informuje o tom server Českédůchody.cz.

Předseda sociálního výboru Poslanecké sněmovny Vít Kaňkovský a někteří další zákonodárci jsou přesvědčeni, že část pravidel je třeba změnit. Dva jejich návrhy se týkají výchovného.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Někteří občané pobírají takzvaný transformovaný důchod, tedy starobní důchod, který byl převeden z dříve pobíraného důchodu invalidního. Část z těchto důchodců nesplnila podmínku minimální doby důchodového pojištění. Tito penzisti nemají nárok na výchovné.

Tito lidé považují taková pravidla za nespravedlivá, protože vychovali své děti, ale nedostanou nic. Někteří poslanci s nimi souhlasí, proto chtějí tuto situaci změnit.

Sněmovna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Výchovné by mělo náležet ke všem starobním důchodům,“ zdůvodňují poslanci svůj návrh. Navíc by chtěli zjednodušit administrativu tak, aby proces získání bonusu ve výši 500 Kč za každé vychované dítě nebyl pro tyto lidi tak složitý. Pokud bude návrh schválen, změny se budou týkat 46 tisíc důchodců.

Druhým problémem je, že lidé, kteří pobírají starobní a vdovský nebo vdovecký důchod, mohou dostávat dvakrát nižší bonus než ostatní lidé, tedy 250 Kč měsíčně, nikoli 500 Kč.

Důchodkyně / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pokud člověk pobírá dva důchody, pak vyšší penzi pobírá v plné výši, ale nižší penzi pobírá se výši poloviny procentní výměry. V případě, že starobní důchod bude nižší, což znamená, že člověk dostává jen část, pak se to bude týkat i výchovného.

Podle poslanců by to bylo nespravedlivé, protože tito lidé stejně jako všichni ostatní vychovávali své děti. Navrhují, aby se tento bonus neměnil a byl ve výši 500 Kč bez ohledu na to, který důchod ze dvou bude vyšší.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Zákonodárci předložili tyto dva návrhy k zákonu o dřívějším důchodu pro záchranáře. Všichni poslanci pravděpodobně projednají tyto návrhy do konce podzimu. Pokud by byly schváleny, mohly by vstoupit v platnost začátkem příštího roku.

Psali jsme:Tereza Budková promluvila o zdravotních problémech: „Lékaři na problém dlouho nemohli přijít“

PSALI JSME: „JE PREDIKOVÁNO OKOLO 20 %”: VÝDAJE DOMÁCNOSTÍ NEKLESNOU. JAKÉ POTRAVINY BY SE MOHLY ZLEVNIT

PŘIPOMÍNÁME: NOVÁ VARIANTA COVIDU: JSOU ZAZNAMENÁNY 2 PŘÍPADY V ČR. JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY A JAK LZE BRÁNIT SE

Share