NERV navrhuje změnu pravidel valorizace důchodů: „Valorizační mechanismus je asymetrický,“ řekl Mojmír Hampl

Důchody byly letos několikrát valorizovány kvůli vysoké inflaci. Z tohoto důvodu vzrostly výdaje státního rozpočtu. Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhla soubor opatření ke stabilizaci veřejných financí. Informuje o tom web Českédůchody.cz.

Skupina NERV navrhuje upravit valorizační mechanismus tak, aby penze rostly pomaleji. To by však nemělo výrazně ovlivnit příjmy důchodců.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

NERV upozornila, že zohlednění růstu reálných mezd je nesymetrické. Jde o to, že valorizace je ovlivněna pouze pozitivním růstem, nikoli poklesem reálných mezd. Z tohoto důvodu roste úroveň penze vůči průměrné mzdě v zemi. Skupina proto navrhuje snížit zohlednění z 50 procent na 33 procent.

Druhým návrhem je zavedení symetrie. To by znamenalo, že by se měl zohledňovat nejen růst reálných mezd, ale i jejich pokles.

Důchodce / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V lednu se důchody opět zvýší, bude to řádná valorizace. To znamená, že při zvýšení penzí bude zohledněna inflace a růst reálných mezd z 50 procent. Když jde o mimořádnou valorizaci, zohledňuje se pouze inflace.

„Valorizační mechanismus dnes je asymetrický,“ řekl pro server Seznam Zprávy ekonom, předseda Národní rozpočtové rady a člen NERV Mojmír Hampl.

Mojmír Hampl / Zdroj: youtube.com

Vysvětlil, že reálné mzdy občanům klesají, ale to nijak neovlivňuje valorizaci důchodů. Připomněl, že navíc důchody byly letos valorizovány třikrát. To znamená, že reálné příjmy zaměstnanců klesají rychleji než reálné příjmy seniorů.

Většina odborníků, kteří jsou členy skupiny NERV, souhlasí s těmito dvěma návrhy. Chápou, že taková změna valorizačního mechanismu nebude populárním krokem, to by bylo ale nezbytné, aby stát mohl stabilizovat veřejné finance.

Mojmír Hampl / Zdroj: youtube.com

„Důchody musí nějak dýchat s ekonomikou,“ dodal Mojmír Hampl. Zástupci vlády brzy tyto návrhy projednají.

PSALI JSME: VLASTIMIL VÁLEK UVEDL, ŽE ZAVEDENÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ BY MĚLO PŘINÉST MILIARDY: JAK TO OKOMENTOVALI ODBORNÍCI

PŘIPOMÍNÁME: PŘED 11 LETY SE NARODILA DVOJČATA S NEOBVYKLÝMI OČIMA: HOLČIČKY SE PROSLAVILY. JAK VYPADAJÍ SESTRY DNES

Share