Neznámí volající stále nabízejí seniorům zboží nebo služby: Jak se s nimi snaží manipulovat

Dříve někteří lidé často volali seniorům a nabízeli jim nějaké zboží nebo služby. Po schválení novely zákona o elektronických komunikacích se situace zlepšila, ale někteří neznámí stále jim volají. Tito lidé mohou podvádět důchodce. Informuje o tom portál Aha!

Volající před časem změnili svou strategii. Někteří říkají, že volají kvůli průzkumu veřejného mínění. Operátor chce získat důvěru člověka, se kterým mluví, a poté mu nabídne nějaké zboží či služby.

Senior / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle ředitelky spotřebitelské organizace dTest Eduardy Hekšové je to zakázaná marketingová nabídka.

Někteří volající mohou hodně mluvit, vyvíjí nátlak a mohou i naléhat. Ostatní volající naopak chtějí být milí. Chtějí, aby se osoba, se kterou mluví, začala cítit jako výjimečný zákazník.

Seniorka / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Psycholožka Romana Mazalová vysvětlila, že operátoři se učí komunikační techniky, aby mohli ovlivnit rozhodnutí důchodců, aby s nimi mohli manipulovat.

Například prodejce během hovoru velmi často opakuje slovo ano. To ovlivňuje člověka a pak na konci rozhovoru bude pro něj obtížnější říci ne.

Senior / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Telešmejd často mluví o prodeji jako o poděkování, navíc se snaží nemluvit o tom, kolik zboží stojí. Chce hrát na city. Operátoři mohou například říci, že nyní je těžké krizové období, a proto nabízejí seniorům údajně unikátní zboží a to prý jen pro ně, navíc zdůrazňují, že cena je údajně fantastická.

Mohou nabízet i nějaké dárky zdarma, což je také manipulace. Volající mohou používat velmi odlišné techniky psychologické manipulace.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Odborníci proto radí všem lidem, aby byli velmi opatrní, když jim někdo neznámý zavolal. Pokud osoba v některých situacích řekne ano, může to znamenat souhlas s uzavřením smlouvy, o kterou vůbec nemá zájem.

PSALI JSME: KATEŘINA KAIRA HRACHOVCOVÁ PŘEKVAPILA SVOU PROMĚNOU: JAK NA NI REAGOVALI FANOUŠCI

PŘIPOMÍNÁME: EVA DECASTELO JE ZAMILOVANÁ AŽ PO UŠI: HEREČKA PROZRADILA, KDE STRÁVÍ SILVESTR

ČTĚTE TAKÉ: LINDA RYBOVÁ A DAVID PRACHAŘ SNÍ O PŘESTĚHOVÁNÍ Z PRAHY: PROČ TO MANŽELÉ NEMOHOU UDĚLAT

Share