Pekarová Adamová podporuje zvýšení věku pro odchod do důchodu: Řekla, koho se to nebude týkat

Politici už léta mluví o důchodové reformě, která je podle nich nezbytná. Tuto reformu nyní připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí, poslanci návrh pravděpodobně projednají už letos. Kromě toho mluví také i o zvýšení věku pro odchod do důchodu. Předsedkyně TOP 09 a šéfka dolní komory Parlamentu Markéta Pekarová Adamová uvedla, že její strana podporuje zvýšení věkové hranice. Informuje o tom CNN Prima News.

Důchodová reforma je podle ní velmi důležitá, protože současný důchodový systém je neudržitelný. Šéfka TOP 09 nechce, aby se systém zkrachoval, a proto podporuje jeho rekonstrukci. Vládní strany se zatím na reformě neshodly.

Markéta Pekarová Adamová / Zdroj: youtube.com

„Věk odchodu do důchodu je ale mantra. Naši podporu to má. Můžu všechny uklidnit, že lidí starších 45 let se to už nedotkne,“ řekla Markéta Pekarová Adamová ve vysílání CNN Prima News.

Pokud bude návrh na posunutí věkové hranice schválen, bude se to podle ní týkat lidí ve věku 40 let a mladších. Chápe, že tento krok nebude populární, ale TOP09 je připravena ho podpořit. Zvýšení hranice na 68 let je jen jedním z možných návrhů.

Markéta Pekarová Adamová / Zdroj: youtube.com

Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala souhlasí s jejím vyjádřením o neudržitelnosti současného důchodového systému, ale nesouhlasí se zvyšováním věku pro odchod do důchodu.

„Chci vás vidět v 68 letech v pekárně u pásu s rohlíky nebo v automobilové továrně. To se nebudete moci ani ohnout,“ reagoval Radim Fiala.

Radim Fiala / Zdroj: youtube.com

Podle něj by bylo nutné postupovat jinak. Za hlavní problém považuje fakt, že v Česku v posledních letech klesla porodnost. Přál by si, aby se zvýšila demografická křivka, aby se narodily děti, které budou v budoucnu pracovat.

Má však obavy, že pokud současná vláda nezmění svou politiku a nezačne lépe podporovat občany, budou se lidé bát mít děti. Zlepšení demografické situace v zemi by podle něj bylo řešením. Dodal, že je nutné, aby na 3 penzisty byli 3 pracující lidé.

Radim Fiala / Zdroj: youtube.com

Pekarová Adamová však považuje podobný návrh za naivní. Vláda podle ní chce, aby lidé, kteří pracují v náročných profesích, mohli odejít do důchodu dříve, hranice pro ně se nezvýší.

PSALI JSME: „NEZNÁME HO, NEZNÁME JEHO NÁZORY“: ROBERT ŠLACHTA ŘEKL, PROČ VE DRUHÉM KOLE VOLEB NEVĚNOVAL SVŮJ HLAS ŽÁDNÉMU Z KANDIDÁTŮ

PŘIPOMÍNÁME: MIROSLAV KALOUSEK O PETRU PAVLOVI: CO OD NĚHO OČEKÁVÁ

Share