Petr Fiala trvá na svém výroku: „Demonstraci organizovali příslušníci ruské páté kolony“. Jak to vysvětlil

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) tvrdí, že když mluvil o „proruských silách“, tak to řekl o organizátorech sobotního protestu, ale ne o lidech, kteří protestovali na Václavském náměstí. Premiér tvrdí, že existuje dostatek důkazů, že tuto protivládní demonstraci chtěla zorganizovat „ruská pátá kolona“. Na druhou stranu ale chápe, že lidé mají určité obavy. Píše o tom CNN Prima News.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Policie uvedla, že o víkendu přišlo na Václavské náměstí v české metropoli asi 70 tisíc lidí, demonstrace byla protivládní. Premiér pak žurnalistům řekl, že bohužel někteří lidé podléhají dezinformačním proruským kampaním.

Dle jeho slov každý člověk může vyjádřit svůj názor a proti něčemu protestovat. „Interpretace událostí, které jsem já měl zatím možnost vidět, ukazují na silně proruské postoje,“ řekl Petr Fiala. Myslí si, že to neodpovídá zájmům našeho státu a našeho obyvatelstva.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Vyjádření premiéra vyvolalo bouřlivou reakci, mnozí politici ho kritizovali. Někteří lidé mu dokonce vyhrožovali smrtí. Těmito případy se nyní zabývá policie.

Premiér v pondělí napsal, že nasvém vyjádření trvá. Vysvětlil, že se to netýkalo lidí, kteří protestovali, ale týkalo se to organizátorů protestu. Na Twitteru také uvedl, že protest zorganizovali „příslušníci ruské páté kolony“.

Důkazů je dle jeho slov nyní dostatek. Uvedl, že se stačilo podívat, kdov sobotu pronesl projev na scéně a o čem mluvil. Nemyslí si, že by odchod České republiky z Evropské unie a Severoatlantické aliance bylo řešením současné situace.

Předseda vlády dodal, že kabinet na řešení pracuje, chce zmírnit dopady drahých energií. Vláda pracuje na národním řešení i na projektu na evropské úrovni. Bude pomáhat občanům, jejich obavy nepodceňuje.

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) řekl, že vyjádření premiéra nebylo příliš šťastné. Mluvil také o tom, že kabinet by neměl podceňovat strach občanů.

Upozornil i na to, že 70 tisíc demonstrantů není malý počet. Vysvětlil, že do Parlamentu se nedostalo mnoho stran, i když pro ně hlasovaly desetitisíce Čechů.

Martin Kuba / Zdroj: youtube.com

„Jeden a půl Václavského náměstí a volby by dopadly úplně jinak. Byla by tu úplně jiná vláda,“ uvedl Martin Kuba. Varuje proto, že myslet si, že tam přišli jen proruští trollové, je chybné.

PSALI JSME: JUREČKA KATEGORICKY ODMÍTL NÁVRH, ABY SE ČESKO DOHODLO S RUSKEM NA DODÁVKÁCH PLYNU: „ŽÁDNÝ DALŠÍ BYZNYS“

PŘIPOMÍNÁME: „SNAŽÍME SE ZACHRÁNIT NAŠI DEMOKRACII“: TRUMP OZNAČIL BIDENA ZA NEPŘÍTELE STÁTU

Share