Jurečka kategoricky odmítl návrh, aby se Česko dohodlo s Ruskem na dodávkách plynu: „Žádný další byznys“

Na demonstraci proti vládě přišlo v sobotu v Praze 70 tisíc lidí. Někteří demonstranti vyzvali vládu, aby se napřímo dohodla s vedením Ruské federace na dodávkách plynu do České republiky, podobně se už dříve dohodlo Maďarsko. Šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) však tento návrh kategoricky odmítl. Promluvil o tom v pořadu Otázky Václava Moravce.

Česko a Evropská unie jsou podle ministra práce nyní v takové situaci, kdy je může Rusko vydírat. Kroky Kremlu mají pro evropské země určité důsledky.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

„S někým, kdo se takto chová, nemá rozvíjet žádný další byznys,“ uvedl Marian Jurečka. To znamená, že česká vláda nemá v úmyslu jednat stejně jako maďarská vláda a maďarský premiér Viktor Orbán.

Ministr práce dodal, že Česko hodlá spolupracovat s dalšími evropskými státy a také chce mít spolehlivé dodavatele.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Nepřekvapilo ho, že do centra Prahy přišlo asi 70 tisíc demonstrantů. Vláda je podle něj dlouhodobě pod tlakem. Uvědomuje si ale, že někteří lidé mají obavy o svou budoucnost, a proto by jim ministři měli dát odpověď.

Poslanec a stínový ministr práce Aleš Juchelka (ANO) uvedl, že problémy s dodávkami plynu by měla řešit Evropská unie.

Aleš Juchelka / Zdroj: youtube.com

Připomněl, že plynovod Nord Stream 1 končí v Německu. Česko dostává plyn z Německa, proto je důležité, jak se německé společnosti dohodnou s ruskou plynárenskou společností Gazprom. Vidí, že občané mají obavy o budoucnost. Řešením by podle něj proto mohlo být zastropování cen plynu.

Bývalý šéf státní pokladny Ivan Pilný také považuje situaci za špatnou, protože Česko je energeticky závislé na Rusku. Jedním z řešení problému může být diverzifikace. Hlavním problémem podle něj nyní je, zda Česko bude mít dostatek plynu.

Ivan Pilný / Zdroj: youtube.com

Ivan Pilný se také domnívá, že přímá dohoda s Ruskem by nebyla řešením. Mohlo by to pomoci jen na krátkou dobu, ale je třeba hledat jiné řešení.

Marian Jurečka uvedl, že je nyní potřeba zastavit „šílenství na trzích“, a proto doufá, že se najde řešení na evropské úrovni. To by podle něj bylo efektivnější než opatření na národní úrovni.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Aleš Juchelka upozornil, že ostatní evropské státy se nejprve starají o své občany a pomáhají firmám a teprve poté hledají celoevropské řešení. Česká vláda ale dělá opak.

PSALI JSME: PREMIÉR PETR FIALA ČELÍ KRITICE KVŮLI SVÝM VÝROKŮM O DEMONSTRACI: CO MU DALŠÍ POLITICI VYTÝKAJÍ

PŘIPOMÍNÁME: RAKUŠAN SLÍBIL, ŽE VLÁDA POMŮŽE A NENECHÁ NIKOHO PADNOUT: „NEBUDU POHRDAT LIDI, KTEŘÍ SE SEJDOU K DEMONSTRACI“

Share