Od 12. března vstoupil v platnost nouzový stav, který omezil mnoho věcí v životě běžných občanů.Ale je možné, že to ještě není konec, existuje možnost, že omezení mohou být ještě přísnější. Nyní je v Česku asi 150 lidí, kteří onemocněli koronavirem.
Náměstek ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha epidemiolog Roman Prymula řekl, že stát by měl očekávat první úmrtí na děsivou nemoc.To se dá očekávat zřejmě už příští týden.
Roman Prymula uvedl, že vláda očekává, že nemocných po víkendu může být dvě stě až čtyři sta.
Na otázku, zda úmrtí v Česku kvůli COVID-19 bude, náměstek ministra zdravotnictví poznamenal, že nelze jednoznačně říci, hodně záleží na věku nemocného.Nyní máme v zemi jen 2 osoby ve vážném stavu.
Také Roman Prymula řekl, že pokud se situace zhorší, budou možná zavedena nová další opatření.
Dodal také, že nyní bedlivě sledují vývoj v jiných zemích Evropy, které jsou postiženy silněji než Česko.Řeč je o Španělsku, Itálii a dokonce i Německu.
Vymýšlejí nové způsoby a různá omezení, jak zastavit koronavirus, a co se ukáže jako účinné, bude moci převzít i našavláda.
„V tuto chvíli my jsme udělali celkem restriktivní model, který se může projevit až někdy další středu – té inkubační doby, tedy těch šesti dnech – a potom budeme zvažovat finální úpravu opatření, která už tolik restriktivní být nemohou“ řekl Roman Prymula.
Český premiér Andrej Babiš vyzval občany, aby nepanikařili a nekupovali všechny potraviny z obchodů.Podle něj máme zásoby potravin dost, situace je pod kontrolou.
Roman Prymula upřesnil, že pokud se situace zhorší, pravděpodobně si půjčíme model z Číny nebo Itálie.Funguje tam jen omezený počet obchodů, které prodávají jen vše potřebné a určitý počet lékáren.
„A lidé tam chodí jen na nezbytně dlouhou dobu a jsou opatřeni rouškou a podobně. To je model, který je jediný možný“ vysvětlil Roman Prymula.
Potvrdil také slova premiéra Andreje Babiše, že potravin a dalších potřebných věcí je nyní dost.Situace je pod kontrolou, hlavně aby lidé nepodlehli zbytečné panice.
Nyní se někteří začali bát, že jim začne umožňovat jen určitý čas pobývat v obchodech a lékárnách, tedy stopkami.Náměstek ministra to popřel a označil to za naprostý nesmysl.
„My nemůžeme udělat zcela optimální v uvozovkách epidemiologická opatření, že bychom zavřeli všechno nebo že bychom zavřeli městskou hromadnou dopravu, protože je nutné, aby ekonomický chod fungoval“ uvedl epidemiologRoman Prymula.
Nyní se ukázalo, že silná forma viru může vést k nekróze srdce a plicnímu selhání.To vše kvůli velkému množství hlenu, který se uvolňuje během nemoci, to znamená, že člověk ve větší míře umírá na udušení.
Ministerstvo zdravotnictví proto nyní klade důraz na ventilátory a oxygenaci. To je přesně to, co pomáhá zachránit životy některých infikovaných.
Také již bylo známo, že kvůli tomuto viru trpí tělo jako celek.Někteří nemocní umírali na postižené ledviny nebo jiné orgány, nejen na postižené srdce nebo plíce.
„Je to virus, který se chová mnohem zákeřněji, než si někdo na počátku myslel“ dodal Roman Prymula.
Koronavirus se přenáší z člověka na člověka, bez člověka nemůže žít déle než dva dny.Nebezpečná zóna, kdy se dá nakazit koronavirem, je, když někdo komunikuje s nakaženým ve vzdálenosti necelých dvou metrů.
Pokud jde o virus, který se dostal na některé povrchy, je snadné jej odstranit různými dezinfekčními prostředky.
Prostřednictvím veřejného vodovodního systému nebo kanalizace nemůže být virus přenášen, za to se nemusíte obávat.
Na internetu se také objevila informace, že koronavirus má dva typy.Náměstek ministra vysvětlil, že jde spíše o spekulace než pravdu.
„Oba ty viry jsou si podobné, ta podobnost je 99,9 procenta a jsou jen spekulace, jestli jeden z nich působí mírnější onemocnění a druhý závažnější“ řekl epidemiolog Roman Prymula.