Premiér Petr Fiala čelí kritice kvůli svým výrokům o demonstraci: co mu další politici vytýkají

Ministři a opoziční politici se vyjádřili o slovech premiéra Petra Fialy, který uvedl, že za sobotními protesty stojí proruské svolavateli. Hejtman Jihočeského kraje a předsedy Asociace krajů Martin Kuba uvedl, že vyjádření předsedy vlády bylo nešťastně a lidé pravdu mají strach před zimou s velkou inflaci a chtějí mít jistotu, že kabinet ví, co má dělat, aby Česko situaci zvládlo. Informuje o tom web idnes.cz s odkazem na CNN Prima NEWS.

Policie tvrdí, že se demonstrace v centru Prahy zúčastnilo až 70 000 lidí. Fiala na ni reagoval a podotkl, že se v Česku šíří ruské dezinformace, který někdo podléhá.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

„Interpretace událostí, které jsem já měl zatím možnost vidět, ukazují na silně proruské postoje,“ řekl premiér s tím, že to není v zájmu České republiky a našich občanů.

Martin Kuba podotkl, že vláda nesmí situaci podceňovat a zohlednit strach lidí před zdražováním a energetickou krizí. Výrok politika označil za nešťastný a dodal, že kabinet musí lidem ukázat, že je touto složitou situací provede.

Martin Kuba / Zdroj: youtube.com

Kuba také řekl, že Česko nyní čelí dezinformacím a k organizaci demonstrace jsou zapletení proruští aktivisté. Úkolem vlády je ale reagovat na situaci a řešit ji.

Výroky Fialy za nešťastné označili také místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová a hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Jsou přesvědčení, že Petr Fiala nemůže jen někoho obvinit z toho, že je proruský aktivista.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš na sociálních sítích napsal, že nebanalizuje obavy lidí z energetické krize a nechce každého demonstranta označovat za přívržence Kremlu.

Rusko podle něho situaci ale využívá, aby společnost rozeštvalo.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka rovněž uvedl, že se demonstrace zúčastnili lidé, kteří měli na sobě trička Vladimira Putina a jejich názory jsou úplně jinde. „A pak tam jsou lidi, kteří mají strach, mají obavu a přišli vyjádřit svůj názor. A my jako vláda musíme dát nějakou odpověď v řádu jednotek dnů nebo týdnů, že opravdu tu situaci zvládnou,“ uvedl šéf resortu.

Ministr vnitra Vít Rakušan uznává, že nervozita mezi lidmi je velká, ale podotkl, že Fiala mluvil o organizátorech akce, nikoliv o lidech, kteří tam přišli. Nakonec řekl, že Česko nyní čelí hybridní válce a varuje před rozdělováním společnosti.

PSALI JSME: “EKONOMIKA MŮŽE PŘESTAT FUNGOVAT“: CENA ENERGIÍ V ČR TRHÁ REKORDY. JAKÉ ŘEŠENÍ PŘEDVEDL MINISTR BLAŽEK

PŘIPOMÍNÁME: “JÁ SI NEUMÍM VYBÍRAT”: NATÁČENÍ PAVLY TOMICOVÉ JAKO Z JEJÍ ŽIVOTA. CO ŘEKLA O SVÉ ROLI V NOVÉM FILMU

Share