Ředitel ČEZ řekl, v jaké situaci by mohla cena elektřiny klesnout: Uvedl, že je třeba vyřešit dva problémy. Gazprom podle něj dluží plyn za stovky milionů

Energie letos výrazně zdražily. Situace s jejich cenami se v posledních týdnech stabilizovala, ale výrazné zlevnění v blízké budoucnosti nikdo neočekává. Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše, šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové a programového ředitele Svazu moderní energetiky Martina Sedláka bude hodně záležet na tom, kdy válka na Ukrajině skončí. Píše o tom server Blesk.cz.

Daniel Beneš / Zdroj: youtube.com

Odborníci hovořili o současné energetické situaci v pořadu Otázky Václava Moravce. Před několika dny lídři evropských států schválili určitá opatření, která by měla pomoci v boji proti drahým energiím.

Generální ředitel ČEZ si myslí, že tato opatření vstoupí v platnost až poté, co se zástupci členských zemí Evropské unie definitivně dohodnou a schválí je. Bude to ještě nějakou dobu trvat. Upozornil také, že trhy jsou nyní velmi senzitivní na to, co politici říkají.

Daniel Beneš / Zdroj: youtube.com

Ceny se v posledních týdnech stabilizovaly, ale dodal, že cena elektřiny bude klesat pomalu. „Myslet si, že se to bude měnit v týdnech, by bylo naivní,“ řekl Daniel Beneš.

Šéf ČEZ dodal, že aby energie byly opět levné, je třeba, aby se vyřešily dva problémy. Jedná se o válku na Ukrajině, která trvá již 8 měsíců. Pokud by válka skončila, mohlo by to pozitivně ovlivnit ceny elektřiny. Druhým problémem je energetická závislost evropských zemí na Ruské federaci, Evropa by to měla změnit.

Dana Drábová / Zdroj: youtube.com

Nyní nepředpokládá, že by se opět mohla stát situace, kdy by megawatt elektřiny stál na burze více než 1000 eur. Důvodem této ceny byla podle něj hysterie. Tehdy nikdo nevěděl, co bude dál a prodávající a nakupující na burze panikařili.

Dana Drábová uvedla, že je těžké předvídat chování na burze. Energetická situace v Evropě se podle ní výrazně zhoršila kvůli prezidentu Ruské federace Vladimiru Putinovi.

Vladimir Putin / Zdroj: youtube.com

Daniel Beneš má podobný názor a řekl, že energetický konflikt začal už před dvěma lety. Upozornil také na to, že Gazprom nedodává plyn společnosti ČEZ, přestože má podepsanou smlouvu. Firma nedostala plyn v hodnotě stovek milionů nebo dokonce miliard korun. Řešením by podle něj měla být mezinárodní arbitráž.

„Evropa je připravena na tuto topnou sezónu… Ekonomickou válku proti Rusku začíná pomalu vyhrávat,“ řekl Martin Sedlák.

Martin Sedlák / Zdroj: youtube.com

Pozitivní zprávou podle něj je, že evropské země včetně Česka mají naplněné plynové zásobníky. Hodně bude záležet i na počasí. Předpokládá, že pokud bude zima krutá, mohou se ceny opět mírně zvednout.

PSALI JSME: NĚKTEŘÍ POSLANCI NAVRHUJÍ ZMĚNY TÝKAJÍCÍ SE BONUSU 500 KČ ZA KAŽDÉ VYCHOVANÉ DÍTĚ: CO CHTĚJÍ ZMĚNIT

PŘIPOMÍNÁME: SCHOLZ VYZVAL K INVESTICÍM DO OBNOVY UKRAJINY: JE TO PODLE NĚJ INVESTICE DO BUDOUCÍHO ČLENA EU

Share