„Ředitelka domovů pro seniory kritizuje ministry Vojtěcha a Maláčovou“ : Napsala dopis vládě

Česká republika má stále zjevný nedostatek ochranných prostředků. Kvůli koronaviru zemřelo už 11 lidí včetně ženy ve věku 91 let. Rodina hlásí, že babička byla ještě před týdnem zdravá. Ředitelka jednoho domova byla z jednání ministrů velmi nespokojená a rozhodla se o tom informovat v dopise.

Zda tato babička zemřela v domově důchodců kvůli nedostatku ochranných prostředků, jako jsou roušky, je téma velmi spekulativní.

Ještě na začátku letošního roku však ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že je dostatek všeho potřebného.

Ale teď umírá starší generace a v domovech důchodců prostě nejsou roušky.

Pro vnučku Helenu Procházkovou nebyla zesnulá babička jen dalším číslem ve statistice zemřelých, byla to její blízká osoba.

„Byla silná, pracovitá a inspirativní, plná života. Kdybyste ji potkli na procházce u Botiče, kam chodila téměř denně, když to ještě šlo, tipovali byste jí minimálně o 10 let méně“ říká Helena Procházková.

1

Podle ní měla babička ještě velmi plnohodnotný život. Dokonce chodila každý den na procházky.

Každé Velikonoce byla vnučka s babičkou, společně vařili a zdobili dům. Podle ní se babička ještě v neděli cítila skvěle, dokonce poslala vnučce videozprávu.

„Pak už ji v pondělí vezli do nemocnice, v úterý vyšly ty testy a ve středu umřela. Bylo to hrozně rychlé“ sdělila Helena.

Lékaři ale uvedli, že tato žena měla již zjevné chronické zdravotní problémy. Není také známo, kde by se mohla nakazit koronavirem.

Ředitelka domova důchodců, kde žena bydlela, neví, jak se k nim koronavirus dostal.

2

Bylo totiž striktně zakázáno navštěvovat domovy důchodců a také v polovině března bylo seniorům zakázáno vycházet z domova. Informovala o tom Věra Barešová, ředitelka domova důchodců.

„Na nákazu koronavirem zemřeli už tři lidé, dvě paní a jeden pán. Do té doby jsme měli jen roušky z našich zásob“ řekla Věra Barešová.

Po prvním incidentu do domova důchodců přivezli respirátory, oblečení, brýle a rukavice.

Mezitím došlo ke konfliktu mezi ministry. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová je s prací Ministerstva zdravotnictví a samého ministra Adama Vojtěcha zjevně nespokojená.

Nelíbí se jí, že chybí prostředky, že je situace v domovech pro seniory velmi zoufalá atd.

Ministr zdravotnictví se snažil situaci zlepšit i v pátek vydal nové opatření pro domova důchodců. Okamžitě se ale objevil problém s lůžky v těchto domech.

3

Počet lůžek nebyl zohledněn, a proto se nepodařilo okamžitě přemístit lidi, aby oddělili infikované od zdravých.

Přibylo 329 nových lůžek, ale s největší pravděpodobností se nemoc již stihla rozšířit i na některé další.

Ředitelka Domova u Biřičky Daniela Lusková byla mezitím velmi nespokojená s hádkou dvou ministrů, zejména v tak těžké době.

Napsala dopis vládě. Nelíbí se jí, že jim nyní ministerstvo radí to samé, co bylo třeba říci ještě před vypuknutím pandemie, například měřit teplotu, zakázat návštěvy, zavest hygienu rukou.

„No dovolte? Děláte z nás nekompetentní blbečky“ dodala Daniela Lusková.

4

Share