„Ruší se čím dál více letů“: Evropě hrozí nedostatek čerstvého ovoce a zeleniny

Ve dnešní době, v době pandemii nového typu koronaviru lidi se snaží zvýšit svoji imunitu různými způsoby. Ale nejpopulárnější je nákup čerstvých ovoci a zeleniny na trzích.

Ale globální pandemie muže zničit všechny využitelné potraviny. Jedna se o dopravě zemědělských produktů, kterou Covid-19 bude bránit.

..

Na hranicích v EU je omezeny provoz zboží, kvůli tomu čerstvé zahraniční produkty mohou čekat kolem 18 hodin. Asi nebudou za 18 hodin v vozidle už čerstvými.

Jedině, co zvládla udělat Evropská komise, tak je to volný pohyb přes hranici zboží zavedením “zelených pruhů”. Pro nich přibližný čas nacházení na hranici nemusí být vyšší než 15 minut.

.

Ve dnešní době největšímdodavatelem zemědělských produktů do Evropy, je Afrika.

Ale, kvůli pandemii koronaviru, v Keni, která byla hlavním dodavatelem fazolí a hrachu, ve dnešní době polovina pracovníků musela vybrat dovolenou.

.

Keni nemůže odesílat objednávky jako to dělala před pandemii. A poptávka evropských spotřebitelů jenom vzrůstá.

Vážný problém pro Evropu také udělala Jižní Afrika. Začíná tam platit třítýdenní karanténa.

.

„Do začátku tohoto týdne jsme byli v dobře kondici, teď se věci velmi komplikují. Ruší se čím dál více letu, a čekám, že nastane velké narušení dodávek“, řekl šéf společnosti Fruits Unlimited Hans Muylaert-Gelein.

Jeho firma vyváží zemědělské potraviny do Británii.

.

Šéf keňského sdružení vývozců ovoce a zeleniny řekl, že za dva týdny, kdy se svět nachází na karanténě, ztrojnásobili cenu za kilo zemědělských produktů na 75 Kč. Přeprava letadly se také dost prodraží.

Také velkým problémem pro celou Evropu se stal zákaz volného pohybu osob. Kvůli tomu se objevil nedostatek pracovní síly.

.

V Německu pracovalo celých 300 tisíc sezonních pracovníků, ekonomika EU ve středu oznámila jich úplný zákaz. Teď nikdo nepřijede pomoct.

Skoro stejně problémy s ovoci a zeleninou mají Španělsko. V jižní části během sezónu přijíždí pracovníky z Maroka.

.

Do andaluské provoncie Huelva mělo přijet 16 tisíc pracovníků z Maroka. Přijelo jich jenom polovina, kvůli uzavření hranici na severu Afriky od 12.března do 20.dubna.

O tom, že my jsme budeme mít těžkou dobu, řekli i tuzemští zemědělci. Pracovníky z Polska a Slovenska teď nebudou moci přijet na sklízení plodů.

.

Share