“To není bezpečnostní riziko“: Zeman je pro přijeti dezertérů z Ruska. Jak na to reagují další politici

Poté, co Vladimir Putin oznámil částečnou mobilizaci, vlády evropských států diskutují o tom, zda musí zahájit proces přijímání Rusů, prchající před mobilizací.

Miloš Zeman/Zdroj: YouTube

Prezident České republiky považuje za správně takový proces zahájit v tuzemsku. O tom informuje na svých webových stránkách portál České Noviny.

Jan Lipavský/Zdroj: YouTube

„Člověk, který prchá z Ruska, není bezpečnostní riziko,” oznámil hlava státu Česka. Šéf resortu zahraničních věci Jan Lipavský uvedl, že utíkající Rusové nesplňují v ČR podmínky pro udělení humanitárního víza.

Miloš Zeman/Zdroj: YouTube

Zeman však apeluje, že stát naopak musí nabídnout uprchlíkům před mobilizací v Rusku stejné vízové podmínky, jako i válečným uprchlíkům z Ukrajiny.

Petr Fiala/Zdroj: YouTube

K případu se vyjádřil i předseda vlády Petr Fiala. Podle něj, pokud případný dezertér z Ruské federaci bude chtít zůstat v Česku, bude muset zažádat o azyl. Tím pádem, bude příslušný orgán probírat jeho žádost a posoudí, jestli mu musí udělit vízum.

ČTĚTE TAKÉ: „JE MI LÍTO SOCIÁLNÍ DEMOKRACIE”: VÍTĚZSTVÍ VE VOLBÁCH ZÍSKALY SPD A ANO. ZEMAN PROMLUVIL, PROČ PROPADLA LEVICE

PSALI JSME: DANUŠE NERUDOVÁ UVEDLA, PROČ CHCE KANDIDOVAT NA PREZIDENTKU: PLÁNUJE PROSADIT DŮCHODOVOU REFORMU

Share