Topná sezona v ČR: Vláda vyzývá šetřit plyn. Jaké omezující projekty připravuje resort průmyslu

Česká vláda v souvislosti s válkou na Ukrajině a souvisejícími sankcemi proti Rusku již nyní připravuje modely, jak by se dalo ušetřit na plyně během zimy.

Rodina/Ilustrační obrázek/Zdroj: YouTube

V letošním roce Česká Republika již nekupuje levnější plyn z Ruska neboť nepodporuje činy a agresi tohoto států vůči Ukrajině.

Rodina/Ilustrační obrázek/Zdroj: YouTube

Prozatím je známo, že se české zásobníky plynu začaly plnit dravě, než v předchozích letech. Politici doufají, že stoprocentní zásoba plynu stačí pro české domácnosti a firmy v zimě.

Ministerstvo průmyslu a obchodu však připravuje projekty, jak bude postupovat v případě, že se plyn bude využívat ve větším množství za menší dobu. O tom informuje na svých webových stránkách portál tn.nova.cz.

Rodina/Ilustrační obrázek/Zdroj: YouTube

Resort uvedl, že nebude nijak zasahovat, pokus na to nebude potřeba. Apelovat na města a obce bude jen tehdy, až bude nedostatek energií.

Jan Grolich/Zdroj: YouTube

Lokálně ale budou zavedena nějaká omezující pravidla. Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich uvedl, že před topnou sezonou bude školám vydáno doporučení, na jakou teplotu by měly topit. “Aby například v jedné škole se netopilo na 30 stupňů, v druhé třeba na 23,” vyjádřil se Grolich.

ČTĚTE TAKÉ: EVROPSKÉ ZEMĚ OMEZÍ SPOTŘEBU PLYNU: ČLENSKÉ STÁTY SE DOHODLY

PSALI JSME: „NEROZDĚLÍ NÁS NEDOSTATEK PLYNU“: STÁTY EU SE SHODLY NA PLÁNU, KTERÝ MÁ OMEZIT SPOTŘEBU ZEMNÍHO PLYNU

Share