V lednu dostanou důchodci doplatek k valorizaci: Na čem bude záviset výše částky

V lednu 2023 proběhne valorizace všech důchodů. Vzhledem k tomu, že se jedná o řádnou valorizaci, penzisté obdrží k důchodu i jednorázový doplatek, půjde o desítky či stovky korun. Píše o tom server Českédůchody.cz.

Od začátku letošního roku začala platit nová legislativa a díky tomu se všechny důchody valorizují od 1. ledna. Příští rok to bude stejné..

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Kromě toho lidé dostanou k penzi ještě jednorázový doplatek. Nejprve bude stanovena částka, o kterou se na začátku příštího roku zvýší penze konkrétní osoby, tedy rozdíl před valorizací a po ní. Poté bude určeno, kolik dní po 1. lednu dostane důchodce své peníze.

To znamená, že vyšší doplatek dostanou ti důchodci, kteří pobírají vyšší důchod a také ti, kteří pobírají důchod na konci měsíce.

Důchodkyně / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Například pokud má důchodce po poslední mimořádné valorizaci od září důchod 14 tisíc korun a pokud má výplatní termín 10. den v měsíci, zvýší se jeho důchod o 656 korun a doplatek bude 195 korun.

To znamená, že v lednu dostane tato osoba 14 851 korun a v následujících jedenácti měsících bude pobírat 14 656 korun.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pokud by tento důchodce měl stejný důchod ve výši 14 tisíc korun, ale měl by výplatní termín 20. den v měsíci, dostal by jednorázový doplatek ve výši 410 korun.

Doplatekbude vyplacen automaticky ke dnu výplaty penze. To znamená, že penzisté za tři měsíce dostanou dostanou 2 částky, valorizovaný důchod a jednorázový doplatek.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Česká správa sociálního zabezpečení pošle důchodcům tradiční valorizační oznámení, ve kterém budou rozepsány tyto dvě částky. Doplatek se týká všech druhů penzí.

Psali jsme:Moderátor Michal Janotka sdílel radostnou zprávu: „Klokan přiletí v březnu“

PSALI JSME: MARTIN KUPKA SI MYSLÍ, ŽE NA JAŘE SE OBČANŮM ULEVÍ: „ČEKÁ NÁS EXTRÉMNÍ ROK 2023,“ REAGOVAL KAREL HAVLÍČEK

PŘIPOMÍNÁME: ŠÉF NATO STOLTENBERG VAROVAL RUSKO: JAKÉKOLIV POUŽITÍ JADERNÝCH ZBRANÍ BUDE MÍT VÁŽNÉ NÁSLEDKY

Share