Vít Rakušan uvedl, že hnutí ANO se chce vrátit k moci: dělá takové kroky, které by rozložily vládu

Opoziční hnutí ANO vyzývá Víta Rakušana (STAN), aby rezignoval na post ministra vnitra. Vicepremiér odstoupit ale nehodlá. Šéf ANO Andrej Babiš vyzval předsedu vlády Petra Fialu (ODS), aby odvolal Rakušana. Pokud premiér nic neudělá, opozice hodlá vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Podle ministra vnitra chce bývalý premiér rozložit vládu a znovu získat vliv. Píše o tom server Echo24.cz s odvoláním na Aktuálně.cz.

Šéf resortu vnitra uvedl, že zástupci hnutí ANO byli u moci 8 let. „Prorostli státem a jeho aparátem jako rakovina,“ řekl Vít Rakušan.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

Pak promluvil o civilní rozvědce, která podle něj dlouhá léta měla různé problémy. Byla dle jeho slov dotčena kauzami a také neměla jasný směr. To byl jeden z důvodů, proč do funkce šéfa rozvědky jmenoval člověka, který byl v posledních letech mimo bezpečnostní služby.

Ministr vysvětlil, že ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Petr Mlejnek směřuje rozvědku k tomu, aby se zabývala ochranou národních zájmů, aby se stala skutečnou obranou proti současným hrozbám.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

Měla by například sledovat kroky Ruska a Číny a poskytovat kabinetu strategické údaje, které potřebuje v současném krizovém období.

Před časem se v čele policie, civilní rozvědky a České pošty stali noví lidé. To se podle ministra neodpouští.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

Promluvil i o zpochybňovaných prověrkách Petra Mlejnka. Vít Rakušan věří státním institucím. „Prověrka je nezpochybnitelná, soudně přezkoumatelná,“ uvedl šéf resortu vnitra. Vysvětlil, že služba nedělá prověrku sama, žádá také informace od jiných služeb, policie, firem či lidí.

Dodal, že kdyby ředitel ÚZSI nezískal prověrku na stupeň přísně tajné, byla by to pro něj kvalifikační překážka.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Hnutí ANO se podle něj snaží dělat takové kroky, které by oslabily vládu. „Oslabený STAN, který zmizí z vlády a tím se přepíše politické hřiště,“ řekl Rakušan. Předpokládá, že Babiš může kandidovat na prezidenta, a tak nyní může začít jeho „partie na rozloučenou“.

PSALI JSME: NĚKTEŘÍ ČEŠTÍ SENIOŘI ZÍSKAJÍ PŘÍSPĚVEK VE VÝŠI AŽ 4 000 KČ: JAKÉ PODMÍNKY MUSÍ SPLNIT PRO JEHO OBDRŽENÍ

PŘIPOMÍNÁME: „VLÁDA JE NEJMÉNĚ KVALIFIKOVANÁ OD LISTOPADU 1989“: JIŘÍ PAROUBEK KRITIZOVAL VLÁDU. CO SE MU NELÍBÍ

Share