Vláda plánuje podnikatelům kompenzovat třetinu nájemného : „Taková pomoc dá většině obchodů šanci přežít a hlavně nepropouštět zaměstnance“

Premiér Andrej Babiš uvedl, že by chtěl, aby podnikatelům, kteří jsou nuceni platit nájem, třetinu nájmu kompenzoval stát. Mnozí byli nuceni pozastavit svou činnost od zavedení nouzového stavu. Premiér proto navrhl kompenzovat jim třetinu nájemného za období od 12. března do konce června. Nájem by podle něj měly zaplatit všechny tři strany – stát, pronajímatel a nájemce, každý z nich třetinu nákladů.

S největší pravděpodobností podpora bude poskytnuta nejen nákupním centrům, ale i mnoho dalším podnikům, jako jsou kadeřnictví, bary, malé obchody, atd.

.

O potřebě pokrýt část výdajů podniku už dříve hovořily opoziční strany.

Ministr průmyslu a obchodu uvedl, že kompenzace od státu bude pro ty podnikatele, kteří nemohli pracovat v době nouzového stavu.

.

Také podle něj musí nejprve podnikatel s pronajímatelem vyjednat slevu a už poté určitou část uhradí stát.

Vicepremiér dodal, že vláda o tom bude jednat příští týden.

.

Karel Havlíček také uvedl, že by stát mohl zaplatit i více než třetinu z nájmu. Možná by tato částka mohla být dokonce 50%.

.

Zatím podle propočtů, pokud stát zaplatí třetinu najemného, půjde zhruba o tři miliardy korun.

Ministr průmyslu a obchodu říká, že kompenzace bude za období od 12. března do 30. června.

.

Vysvětlil, že i když již všechny provozovny začnou fungovat 25. května, potřebují pomoc ještě nejméně příští měsíc, dokud se růstová křivka trochu obnoví.

Karel Havlíček navrhne vládě, aby 50 procent nájemného kompenzoval stát, 20 procent zaplatil sám nájemce a pronajímatel aby udělal 30 procentní slevu.

.

„Taková pomoc dá vetšině obchodů šanci přežit a hlavně nepropouštět zaměstnance“ řekl Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR. Hovořil právě o odškodnění právě 50 %.

O kompenzaci fixních výdajů podnikatelům hovořily často opoziční strany. Například TOP 09 navrhla kompenzovat 100 procent nájemného těm podnikatelům, kteří byli nuceni zastavit svou činnost.

.

Předsedkyně strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na svém Twitteru napsala, že jejich strana je připravena takovou iniciativu vlády podpořit.

„Podpoříme to, je potreba udržet tisíce firem při životě, jejich kolaps by byl totiž kolapsem ekonomiky“ řekla Markéta Pekarová Adamová. Strana TOP 09 podobné věci navrhovala už dříve.

.

Také před časem byl přijat zákon, že podnikatelé budou moci nájem za období od 12. března do konce června platit až do konce roku. Totéž platí pro platbu za ubytování.

Vláda také rozhodla, že je třeba zakázat zvyšování nájemného za bydlení, zatímco jsou zavedena mimořádná opatření.

Takové rozhodnutí vlády se ale některým senátorům nelíbí. Toto zmrazení cen prý není časově omezeno, takže podle nich není správné.

Share