Vyprávění: „Jak je to tedy s dědictvím? Mám dvě dcery a jeden byt“

Nyní je mi 75 let a v posledních letech mě pronásleduje jedna otázka. Mám dvě dcery a nevím, jak to správně udělat. Komu sepsat závěť na váš byt. Přece bych si vůbec nepřála, aby se moje dcery po mé smrti hádaly a přestaly úplně komunikovat. Slyšela jsem o tom mnohokrát. Ve skutečnosti není nic horšího, než když se příbuzní hádají kvůli materiálním hodnotám.

Dvě sestry/ilustrační foto/Zdroj: lime.energy

Od dětství jsme se s manželem snažili vychovávat dcery ve stejných podmínkách, věnovat jim dostatek lásky a pozornosti, kupovat vše rovnocenně a zdá se, že k žádným konfliktům nikdy nedošlo. Ale nejstarší dcera nepřemýšlela, začala žít s chlapem příliš brzy. Bylo jí pouhých 19 let, když zjistila, že je těhotná. Samozřejmě s tátou a s dohazovači jsme jim hned domluvili svatbu. Není přece normální porodit někoho, od koho není jasné, ani v tehdejší době. Žili by mladí, netruchlili. Narodilo se dítě, náš vnuk.

Holka/ilustrační foto/Zdroj: lime.energy

Jejich manželství ale dlouho nevydrželo. Vnukovi byl teprve rok, když manžel dceři utekl, řečeno na rovinu. Nehledali jsme ho. No, svou dceru s malým dítětem nemohli nechat napospas osudu. Vzali si to pro sebe. Naštěstí máme byt na dva pokoje. Navíc nejmladší dcera pak právě vstoupil do univerzity, bydlela na ubytovně v jiném městě.

Stručně řečeno, všechny roky, kdy s námi nejstarší dcera žila, o bytě moc nepřemýšlela a na svatbu nespěchala. Všichni nám říkali, že si buduje kariéru. Samozřejmě jsme moc nechápali, o jakou kariéru se jedná, že pracovala jako prodavačka v obchodě. No, je to její věc. Nebylo nám líto kousku chleba pro ni a jejího vnuka. Snažili jsme se s manželem, vydělávali peníze, pomáhali, jak mohli. Ve 23 letech se vdala i nejmladší dcera. Naštěstí měla štěstí na manžela. Ten chlap je vážný, cílevědomý, hned po svatbě si vzali hypotéku, ti dva ji začali splácet. S manželem jsme pomáhali, jak jsme mohli, ale také jsme nemohli dát moc peněz. Nicméně už jsme měli jednu dceru, která bydlela s vnukem a naše penze nebyla moc velká.

Děti/ilustrační foto/Zdroj: lime.energy

Pak onemocněl manžel – samozřejmě jedna i druhá dcera se snažily pomáhat, aby otci usnadnily život – pomáhaly penězi a všichni. Můj manžel zemřel před deseti lety. Nejstarší dcera a vnuk stále žijí se mnou. Nejmladší stále platí hypotéku s manželem. A teď cítím, že se blíží moje hodina rozloučení. Komu ale přenechat byt? Jak to správně sdílet? Nejstarší nemá vůbec žádné bydlení a nejmladší má hypotéku. Jedné pomůžu, druhá se urazí. Nebo si s nimi promluvit upřímně? I když vím, že obě z toho budou potřebovat na bydlení nebo peníze.

PSALI JSME: OBLÍBENÝ HEREC IVAN VYSKOČIL OSLAVIL 77. NAROZENINY, PODRUHÉ BEZ SYNA: VYCHOVÁVÁ VNUČKU PO NĚM

PŘIPOMÍNÁME: 76LETÝ SYLVESTER STALLONE PÍŠE ROZCHODOVÉ ESEMESKY PŘÁTELŮM SVÝCH DCER: PROČ TO DĚLÁ

Share