Zbyněk Stanjura hodlá zrušit některé daňové výjimky: Ministr financí řekl, zda navrhne zdanění důchodů

Šéf státní kasy Zbyněk Stanjura hodlá navrhnout zrušení části daňových výjimek. Jedna výjimka pro důchody však bude platit dál. To znamená, že penze nebudou sníženy o 15 procent a že budou zdaněny pouze velmi vysoké důchody. Informuje o tom server Českédůchody.cz.

Ministr financí v rozhovoru pro Blesk.cz uvedl, že hodlá zrušit některé daňové výjimky. Upřesnil ale, že některé důležité výjimky chce ministerstvo zachovat.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

Jde například o základní slevu pro poplatníka. Vysvětlil, že kdyby byla zrušena, znamenalo by to, že by každý daňový poplatník začal odvádět státu o 30 tisíc Kč ročně víc a negativně by to ovlivnilo jeho životní úroveň.

Stejně tak bude zachována výjimka i pro penze. Pokud by byla zrušena, znamenalo by to snížení důchodů o 15 procent, což by v současné krizové situaci bylo pro důchodce velkým problémem.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

„Takové věci navrhovat nebudu,“ uvedl Zbyněk Stanjura.

Nyní jsou zdaněny pouze důchody těch lidí, kteří za rok pobírají penzi, která je 36krát vyšší než minimální mzda. To se týká těch důchodců, kteří za rok pobírají více než 583 200 Kč, tedy více než 48 600 Kč měsíčně.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Česká správa sociálního zabezpečení zveřejnila statistiky, podle kterých pobírá v Česku důchod nad 50 tisíc Kč pouze 229 lidí. To znamená, že jen několik stovek penzistů platí daň z příjmu ve výši 15 procent.

PSALI JSME: INFORMAČNÍ POVINNOST PRO POSKYTOVATELE SLUŽEB: UŽIVATELÉ BYTŮ BUDOU ASI DOSTÁVAT ÚDAJE O SPOTŘEBĚ TEPLA A TEPLÉ VODY JEDNOU MĚSÍČNĚ

PŘIPOMÍNÁME: ZNEHODNOCOVÁNÍ ČESKÉ KORUNY: ČEŠTÍ EXPERTI RADÍ, JAK OCHRÁNIT ÚSPORY

Share